Vyberte si správneho psíka. Na toto treba myslieť

Vyberte si správneho psíka. Na toto treba myslieť Zdroj foto: Depositphotos

Pri výbere vášho štvornohého priateľa treba myslieť na viacero vecí. Vyberte si správneho psíka. Poradíme vám, na čo treba brať zreteľ.

Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako nájsť nového psa. Dôležité je nájsť toho pravého psa pre vás. Výber je veľmi dôležitý, lebo môže mať vplyv nielen na vaše šťastie, ale na šťastie vášho štvornohého chlpáča. Treba pri tom prihliadať na viacero vecí. Vyberte si správneho psíka, poradíme vám ako na to.

Vyberte si správneho psíka. Na toto treba myslieť
Zdroj foto: Depositphotos

6 faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere psa

Minulosť psa

Ak si štvornohého člena rodiny kupujete od chovateľa psov, poznáte prostredie, v ktorom vyrastal a jeho príbeh. Ak si adoptujete z útulku pre zvieratá, neviete, čo všetko má chlpáč za sebou. Váš pes mohol byť opustený alebo dokonca týraný a zážitky z jeho minulosti môžu ovplyvniť jeho osobnosť. To však neznamená, že zlá minulosť spôsobí, že pre vás nebude dokonalým psom – len musíte byť ochotní venovať mu svoj čas a lásku.

Vek psíka

Či už chcete šteniatko, dospelého psa alebo seniora, v každom tomto období má pes špecifické potreby. Takisto sa mení jeho osobnosť. Dospelí psi sú väčšou oveľa ľahšie zvládnuteľní a môžu mať pokojnejšiu povahu ako šteňatá. Pri starších psoch treba byť opatrný, lebo sú náchylnejší na choroby, ťažšie si zvykajú na nových majiteľov, takže je to menší hazard ako v prípade šteňaťa. Niektoré staršie psy nezvládajú tiež prítomnosť detí ( možno kvôli traumatickým zážitkom v minulosti), takže toto je ďalší dôležitý aspekt, ktorý treba vziať do úvahy.

Veľkosť psa

Na veľkosť psíka je treba myslieť najmä vtedy, ak nemáte výbeh a váš dom alebo byt je dosť malý. Bývate v malom byte alebo dome? Máte dosť miesta pre veľkého psa? Alebo sa do vašej obývačky zmestí len malý psík? Máte dvor, kde by sa pes mohol vyšantiť? Veľké plemená ako nemecké dogy môžu byť náchylnejšie na fyzické ochorenia, ako sú problémy s bedrovým kĺbom a iné. Avšak menšie psy, ako sú čivavy, môžu byť náchylnejšie na úrazy alebo nižšie teploty ako veľké psy, čiže nie je ich vhodné držať najmä počas zimy vonku.

11 izboviek vhodných pre našich domácich maznáčikov, č. II

Úroveň aktivity

Pri výbere plemena psa je dôležité nájsť zviera, ktoré je totožné s vašou aktivitou. To znamená, že veľmi živý pes môže rýchlo vyčerpať majiteľa psa, ktorý je menej aktívny a uprednostňuje pokojný životný štýl. Naopak príliš pokojný psík môže frustrovať majiteľa, ktorý je stále na v pohybe. Máte aktívny životný štýl? Ste dobrodružný človek alebo domased? Každý deň cvičíte, beháte, alebo dávate prednosť pokojným prechádzkam po okolí? Máte v blízkosti park, les, kde sa môže pes vybehať? Na toto všetko si treba odpovedať, kým si štvornohého kamaráta zadovážite.

Plemeno psa

Rôzne plemená majú rôzne vlastnosti. Každé plemeno prichádza s inými osobnostnými črtami a je dôležité poznať to správne plemeno, ktoré bude najviac kompatibilné  s vašim životom. Ak ste obzvlášť alergický na zvieraciu srsť, hypoalergénne plemeno psa, ako je pudel, môže vyhovovať vašim potrebám. Čistokrvné buldogy a mopslíky majú napríklad veľmi malé nosové dutiny, čo môže pri prehriatí ovplyvniť ich schopnosť dobre dýchať. Vždy si teda pred kúpou psíka zistite o danom plemene čo najviac.

Rozvrh

Výber typu psa, ktorý je zhodný s vaším rozvrhom, zaistí, že váš maznáčik dostane potrebnú pozornosť. Máte voľný čas potrebný na správny výcvik šteniatka? Budete schopní poskytnúť veľmi energickému psovi dlhé prechádzky a aktivitu, ktorú potrebuje? Alebo potrebujete samostatnejšieho, staršieho psa, ktorý zvládne byť cez deň sám?