500 miliónov včiel v Brazílii zahynulo v priebehu 3 mesiacov

masívny úhyn včiel v Brazílii zdroj: pixabay.com

Leto prinieslo veľmi zlé správy pre prírodu. Viac ako 500 miliónov včiel zahynulo v Brazílii počas troch mesiacov. Trend rapídneho vymierania včiel tak pokračuje.

V Rio Grande do Sul našli 400 miliónov uhynutých včiel. Brazílski včelári zo štyroch miest hlásia masívny úhyn včiel.

 

Vedci obviňujú z tejto prírodnej katastrofy používanie pesticídov, chemických látok používaných na ničenie škodcov.

 

Včely sú pre prírodu a ľudstvo mimoriadne dôležité. Majú skutočne dôležitú rolu v potravinovom reťazci – približne jedna tretina potravín, ktoré jeme, potrebuje na opelenie najmä včely. Do tejto kategórie patrí najmä ovocie a zelenina ako napríklad avokádo, brokolica či čerešne.

včely
zdroj: pixabay.com

Čo sa stalo brazílskym včelám?

 

Hlavnou príčinou úmrtí brazílskych včiel bolo použitie produktov obsahujúcich pesticídy, ktoré sú v Európe zakázané, ako napríklad neonikotinoidy či fipronil.

 

Európska únia vlani v apríli uvalila takmer úplný zákaz neonikotinoidov z dôvodu vážneho poškodenia včiel.

 

V tom istom roku však Brazília zrušila obmedzenia týkajúce sa pesticídov. A to aj napriek výraznému odporu ochrancov životného prostredia, ktorí neonikotinoidy označili za “balíček jedov”.

 

Podľa organizácie Greenpeace sa používanie pesticídov v Brazílii zvýšilo, pričom za posledné tri roky bolo v tejto juhoamerickej krajine zaregistrovaných 193 výrobkov obsahujúcich chemikálie, ktoré sú v krajinách EÚ zakázané.

 

Brazília vo veľkom využíva pesticídy, pretože jej hospodárstvo je výrazne závislé od poľnohospodárskej produkcie.

 

Masívny úhyn včiel – aký to má globálny dosah?

 

Veci sa nevyvíjajú pre včely z celého sveta priaznivým smerom. V USA včelári stratili v minulom roku štyri z desiatich včelích kolónií, čím zaznamenali vôbec najhoršiu zimu.

 

V Rusku hlásili z 20 regiónov masové úhyny včiel, pričom kompetentní varovali, že to môže znamenať až o 20 % zníženie produkcie medu.

 

V novembri 2018 zahynul v Južnej Afrike minimálne 1 milión včiel. Za vinu sa to kladie opäť použitiu fipronilu.

 

V krajinách ako Kanada, Mexiko, Argentína a Turecko hlásili v priebehu posledných 18 mesiacov taktiež masové úhyny včiel.

 

Ako možno včelám pomôcť?

 

Včely ubúdajú. Na celom svete. Odborníci prichádzajú s rôznymi riešeniami, ako tento negatívny trend zvrátiť a včelám pomôcť.

 

The World Wildlife Foundation tvrdí, že pri zvyšujúcej sa urbanizácii by sa malo na ochranu včiel rozvíjať viac mestských zelených plôch.

Ako podporiť opeľovanie a prilákať včely na vašu záhradu

Niektorí vedci tvrdia, že poľnohospodárstvo a záhradníctvo priaznivé pre voľne žijúce živočíchy, napríklad podpora divo rastúcich rastlín a burín na podporu opeľovania hmyzu môže mať pozitívny vplyv.

 

Aj vaša záhrada môže pomôcť, pretože pestovanie rastlín povzbudzuje včely k opeľovaniu. A pomôcť môže aj nechať narásť dlhšiu trávu, čo dáva včelám viac prístrešia.

 

Môžete tiež vytvoriť “včelie kúpele” – naplniť malé misky vodou a kameňmi, čo umožní včelám pristáť na kameni a napiť sa vody.

 

Najdôležitejší je však zákaz používania škodlivých pesticídov.