Rakovina prsníka a záhradka, vedeli ste toto?

Rakovina prsníka a záhradka, vedeli ste toto? Zdroj foto: Depositphotos

Vedci najnovšie prichádzajú s tvrdením, že rakovina prsníka a práca v záhrade majú na seba takýto vplyv. 

Z odborných kruhov prichádza skvelá správa pre všetky ženy obľubujúce záhradkárčenie. Ale aj tie, ktoré tomuto čaru ešte neprepadli. Je tu totiž ďalší dôvod navyše venovať sa práci v záhradke. Nedávna štúdia preukázala, že záhradníctvo v strednom veku môže pomôcť znížiť riziko najbežnejšieho nádorového ochorenia u žien. Rakovina prsníka už nemusí byť takým strašiakom najmä pre tie z vás, ktoré sa venujú svojej záhrade.

Záhradka znižuje šancu na rozvoj karcinómu o 13 percent

Aktívna činnosť v záhrade znižuje šancu na rozvoj karcinómu prsníkov o 13 percent. Pritom nejde o žiadnu informáciu v štýle “jedna pani povedala”. Spomínaná štúdia patrí totiž medzi najrozsiahlejšie za celé desaťročie, takže jej závery sú skutočne relevantné. Vedci konkrétne skúmali účinky cvičenia, správneho stravovania a alkoholu na rakovinu prsníka. Práve tento typ rakoviny je najbežnejší u žien.

Rakovina prsníka a záhradka, vedeli ste toto?
Zdroj foto: Depositphotos

Po dôkladnom celosvetovom prieskume vplyvu týchto faktorov životného štýlu na riziko rozvoja rakoviny prsníka, Svetový fond pre výskum rakoviny dospel k zaujímavému záveru. Až 6 000 prípadom ročne by sa dalo predchádzať, ak by sa ženy aspoň tridsať minút denne venovali nejakému druhu pohybu, napríklad aj práci v záhradke.

Jarná únava a spôsoby, ako si s ňou poradiť

Záhradkárčenie lepšie ako beh

Kým intenzívny pohyb, ako je napríklad beh, robí najväčší rozdiel pred obdobím menopauzy (ženy, ktoré sa aktívne venovali behu mali o 17 % nižšie riziko rakoviny prsníka v porovnaní s najmenej aktívnymi). Vplyv týchto intenzívnejších aktivít klesá po prechode. Výskumy zistili, že pre ženy po menopauze je najpriaznivejšie hýbať sa v miernejšom tempe, ako napríklad práca v záhradke či chôdza, čím sa znižuje riziko rakoviny prsníka o 13 %.

Ženy v strednom veku, ak hľadáte novú náplň svojho života, novú záľubu, či zmysluplné využitie voľného času, začnite sa venovať práci v záhradke. Prospeje vám to po mentálnej aj fyzickej stránke. Zníženie rizika rozvoja rakoviny prsníka, najčastejšie sa vyskytujúceho druhu rakoviny u žien, je len jedným z benefitov pravidelnej práci v záhrade. Hor sa do toho!