Zo zdravých trniek sa dá urobiť aj mušt. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme recept na skvelý trnkový mušt.
Recept na trnkový mušt
Budeme potrebovať:
Zrelé trnky. Na jeden kilogram trniek 3 litre vody a na 1 liter trnkovej šťavy 250 g kryštálového cukru.
Postup:
Dobre zrelé a mrazom opálené trnky umyjeme a roztlačíme. Dáme do smaltovanej nádoby, zalejeme vodou a zohrejeme na teplotu 80 °C (asi pol hodiny), aby dobre pustili šťavu. Ešte horúce vhodným spôsobom vylisujeme a získanú šťavu necháme ustáť, aby sa usadil kal.
10 receptov zo škorice a medu: Pomôžu zdraviu aj kráseVyčistenú šťavu opatrne stočíme gumovou hadičkou, odmierame, pridáme cukor a necháme ho roztopiť. Občas premiešame. Pripravenú šťavu naplníme do čistých fliaš a dobre uzavrieme. Potom vložíme do zaváracieho hrnca s dierkovanou vložkou. Sterilizujeme v pare 20 minút pri teplote 80 °C alebo od bodu varu 5 minút. Vyberieme z hrnca a vychladnuté uložíme na suché, tmavé a chladné miesto.
Vedeli ste, že…
Trnky majú výborné účinky na zdravie človeka.Detoxikujú organizmus, podporujú zdravé trávenie, pôsobia proti zápalu hrdla a majú vykašlievacie účinky, pôsobia preventívne proti rakovine, prečisťujú obličky a zlepšujú ich činnosť, pomáhajú udržiavať vaše srdce zdravé. Keď si dáte lahodný trnkový mušt, spomeňte si na tieto riadky a na to, že prospievate aj svojmu zdraviu.
Pôvod
Trnka má síce malé, kyslé a trochu trpké plody, ale je neskutočne zdravá a prospešná pre naše zdravie. Nazbierajte si túto zdravú bombu a počas zimy budete zdraví.
Trnka je veľký listnatý ker s čiernou kôrou a hustými, tuhými, ostnatými vetvami. Ovocie má nazelenalú dužinu, ktorá je kyslá a trpká a je ťažko oddeliteľná od vnútornej kôstky. Bobule chutia lepšie a nie sú tak kyslé, ak sa zbierajú po niekoľkých mrazoch.
Trnka je pôvodom z Európy, západnej Ázie a severnej Afriky. Trnky dlho tvorili súčasť ľudskej potravy a boli nájdené v archeologických náleziskách 10 000 rokov starých.