Recept na domácu paradajkovú šťavu

recept na domácu paradajkovú šťavu Zdroj foto: www.našazáhradka.sk/MM

Prinášame vám recept na domácu paradajkovú šťavu, ktorú si vyrobíte z vlastnoručne dopestovaných paradajok. 

Recept na domácu paradajkovú šťavu

Recept na domácu paradajkovú šťavu je veľmi jednoduchý a nezaberie veľa času. Vyskúšajte.

Budeme potrebovať:

Zrelé, nie však prezreté paradajky, podľa chuti soľ, asi 10 g kyseliny citrónovej na dva litre šťavy.

Postup:

Paradajky dôkladne umyjeme, nakrájame na štvrtky až osminky a dusíme bez pridania vody pod pokrievkou za občasného premiešania. Len čo sú paradajky rozvarené ( čo býva o 5 – 10 minút), pretlačíme ich cez jemné sito, aby sme odstránili šupky a semená. Získanú šťavu na mixéri mixujeme 2 až 3 minúty. Ak chceme šťavu chuťove upraviť, pridávame prísady pri mixovaní. Paradajkovú šťavu pripravujeme buď prírodnú neprichutenú alebo pridáme len soľ a kyselinu citrónovú. 

Vplyv na zdravie mužov

Výhody rajčiakov sú známe už dávno. Pomáhajú udržať zdravie mužov a žien, pretože nápoj má špeciálne látky, ktoré zabraňujú výskytu infarktu alebo mŕtvice. Napríklad vitamíny B zlepšujú výkon dôležitého orgánu, ako je mozog.

Na druhej strane, vitamín A slúži ako štít proti infekcii, a selén je veľmi užitočný pre spermie, pomáha im byť životaschopnými a aktívnymi. Okrem toho výhody rajčiakovej šťavy pre mužov sa prejavujú posilnením svalovej hmoty a pomáhajú normalizovať telesnú hmotnosť.

Netradičné sterilizované šaláty z vašej záhrady

Vplyv na zdravie žien

Paradajková šťava je však užitočná aj pre ženy. Má totiž omladzujúci účinok. Melatonín pôsobí proti starnutiu, kombinácia vitamínov B prospieva pokožke, nechtom a podporuje rast vlasov. Pravidelné pitie tohto nápoja vám pomôže pri chudnutí a priblíži vás bližšie k snu o štíhlej postave.

Serotonín zaisťuje stálu prítomnosť vynikajúcej nálady, chráni pred depresiami, pretože tento stav je vlastný najmä v prípade slabšieho pohlavia. Ak máte mastnú pleť, mali by ste využiť koncentrovanú paradajkovú šťavu na prípravu masiek alebo ako pleťovú vodu. Tento nápoj totiž tonizuje pleť, odstraňuje mastný lesk, normalizuje funkcie mazových žliaz. Okrem toho šťava z paradajok pomáha čistiť pokožku od vznikajúcich čiernych bodiek.

Aby ste to dosiahli, musíte zmiešať šťavu z paradajok s cukrom a krúživými pohybmi naniesť na pokožku tváre. Pomôže to odstrániť mŕtve časti pokožky. Dôležitou vlastnosťou paradajkovej šťavy je jej schopnosť redukovať rozšírené póry. Aby ste to dosiahli, naneste ju ako masku na tvár a nechajte pôsobiť, až kým úplne nezaschne. Potom zmyte studenou vodou.

Domáca paradajková šťava predstavuje tiež spôsob boja proti vyrážkam a akné. Aby ste získali pozitívny účinok, naneste ju na pokožku tváre masážnymi pohybmi a nechajte ju pôsobiť 60 minút. Tento postup sa odporúča vykonávať každý deň, až kým vyrážky úplne nezmiznú. Paradajky majú totiž schopnosť vytvárať kolagén v kožných bunkách.