Máte na svojom pozemku bylinkovú záhradu? Tak určite nevynechajte pestovanie tejto bylinky. Repík lekársky pre svoje priaznivé účinky na naše zdravie by mal byť súčasťou každej záhradky s liečivými rastlinami.
Repík lekársky je neoceniteľnou súčasťou bylinkovej lekárničky. Používa sa už po stáročia ako liečivý prostriedok a tiež ako farbivo. Ďalšou jeho výhodou je jeho nenáročnosť na pestovanie. Ešte ho nemáte vo svojej záhradke? Prezradíme vám, ako na to.
Zoznámte sa s repíkom lekárskym
Repík ( Agrimonia Eupatoria ) je trváca bylina, ktorá má dlhú históriu liečebného použitia po celom svete. Túto bylinku používali Gréci, ktorí liečili všetko od očných ťažkostí a hnačiek až po choroby pečene a obličiek. V stredoveku sa rastlina miešala s mliekom a používala sa pri liečení rán. Pripravoval sa z nej tiež čaj, ktorý sa používal ako tonikum alebo na liečbu horúčky.
Rady pri pestovaní repíka
Táto liečivá bylinka obľubuje plné slnko a pôdu, ktorá dobre odteká. Avšak bude sa jej dariť aj v čiastočnom tieni, pokiaľ na rastlinu počas dňa dopadá viac slnka ako tieňa. Repík dobre rastie takmer vo všetkých typoch pôdy. Najviac však má rád zem, ktorá dosahuje pH medzi 6,0 a 7,0. Pred vysadením zapracujte do pôdy dobre vyzretý kompost, aby ste zlepšili priepustnosť vody. Keďže repík rastie vo voľnej prírode, nepotrebuje po výsadbe špeciálnu starostlivosť.
Ako rozmnožovať liečivé bylinkyPestovanie zo semien
Semená repíka sa dajú sadiť priamo na záhon. Avšak urobte tak na jeseň. Agrimonia potrebuje zimný spánok, aby mohla potom na jar vyklíčiť. Osivo sa môže vysadiť aj vo vnútri asi osem týždňov pred predpokladaným posledným mrazom. Vzhľadom na potrebu klíčenia v chlade, musíte semenám vytvoriť vo vnútri rovnaké podmienky, ako keby boli vonku v zime. Nebojte sa však. Tento proces je ľahké napodobniť. Naplňte malú nádobu vlhkým substrátom. Zasejte semeno do hĺbky asi 6 mm a jemne ho zatlačte. Prikryte igelitovým vreckom a dajte do chladničky asi na mesiac. Pravidelne ho kontrolujte, aby ste sa uistili, že pôda nevyschla. Ak potrebuje vlhkosť, jemne ho postriekajte rozprašovačom.
Krátko pred výsadbou rastlinky pripravujte na teplotné zmeny. Vyberte z chladničky a dajte dole vrecko. Nádobu umiestnite na slnečné miesto a udržiavajte vlhké. Klíčenie by ste mali vidieť do 14 dní alebo menej.
Pestovanie v nádobách
Agrimonia dobre rastie aj v kvetináči. Potrebujete však nádobu s dobrým odtokom. Črepník umiestnite na slnko a rastlinu počas vegetačného obdobia prihnojte. Repík pestovaný v kvetináči však vydrží menej ako ten, ktorý pestujete na záhone.