Petržlen alebo paštrnák? Spoznajte rozdiely

Petržlen alebo paštrnák? Ktorý z nich je lepší Paštrnák je nenáročná a zdravá zelenina, ktorú sa oplatí poznať. Depositphotos

Ktorej rastline dávate prednosť – paštrnák či petržlen? Možno toto vás presvedčí, že na paštrnák by ste tento rok nemali zabudnúť.

Niektorí záhradkári pravidelne sadia paštrnák siaty. A dobre robia. Táto zelenina by si v našej záhrade určite mala nájsť miesto. Nielen kvôli svojej nenáročnosti na pestovanie , ale aj výživovej hodnote, ktorú v sebe skrýva.

Paštrnák a petržlen – základné rozdiely

Aj keď si mnohí myslíme, že medzi týmito koreňovými zeleninami nie je žiadny rozdiel,  nie je to celkom pravda. Petržlen síce viac vonia, paštrnák je zase pre naše zdravie prospešnejší a chuťou viac pripomína mrkvu . Obsahuje napríklad až trikrát viac sacharidov ako mrkva, viac vitamínu C ako petržlen. Okrem toho nájdete v ňom vysoký obsah draslíka, mangán, horčík, fosfor, železo, vlákninu, kyselinu listovú a alkaloid pastinacín. Vďaka týmto látkam má močopudné účinky , pozitívne vplýva na zdravie srdca a ciev, reguluje krvný tlak a cholesterol v krvi. Paštrnák dokonca môže zlepšovať naše duševné zdravie a pôsobiť ako antidepresívum.

Výživa a hnojenie zeleninovej papriky, tajomstvo bohatej úrody

Pestovanie paštrnáku

Paštrnák je dvojročná zelenina, preto ak ho necháte na hriadke cez zimu, v druhom roku vyrastie až do výšky 150 cm. Semená paštrnáku treba siať čo najskôr ( v marci alebo apríli). Riadky by mali byť vzdialené aspoň 30 cm. Povrch riadkov mierne utlačte. Paštrnák dlho klíči, takže ak vám hneď nevzíde, nevzdávajte to.

Tu je niekoľko základných pravidiel pre pestovaniu paštrnáku:

Výber vhodného stanovišťa a pôdy

Paštrnák sa dokáže prispôsobiť rôznym okolnostiam. Oproti petržlenu mu vyhovujú aj menej výživné pôdy a dobre sa mu darí aj v podhorských oblastiach. Ideálnou pôdou je hlinitopiesočnatá pôda s neutrálnym až mierne zásaditým pH (6,5 – 7,5). Pôda by mala byť kyprá a dobre priepustná, aby korene mohli bez prekážok rásť do hĺbky. Pred sejbou pôdu prekyprite a odstráňte kamene, ktoré by mohli deformovať rast koreňov.

Termín a spôsob siatia

Paštrnák je mrazuvzdorný a jeho semená potrebujú chladnejšie podmienky na klíčenie. Najlepšie obdobie na siatie je marec až apríl, akonáhle to dovolí počasie a pôda nie je zamrznutá.

  • Príprava záhona: Vytvorte riadky s hĺbkou asi 1,5 až 2 cm. Riadky by mali byť od seba vzdialené 30 cm, aby mali dostatok priestoru na rast.
  • Siatie semien: Semená paštrnáku sú pomerne malé a rýchlo strácajú klíčivosť, preto je dôležité použiť zakaždým nové osivo. Vysievajte ho husto a následne ho jemne zakryte zeminou. Povrch pôdy mierne utlačte, aby mali semená lepší kontakt s pôdou.
  • Zálievka: Po výseve pôdu jemne polejte. V období klíčenia udržiavajte pôdu rovnomerne vlhkú, ale nie premokrenú.

Starostlivosť počas vegetácie

Paštrnák klíči pomerne dlho – 3 až 4 týždne, takže je potrebná trpezlivosť. Preto sa oplatí označiť riadky, aby ste mali istotu, kde paštrnák vyrastie. Medzi semená môžete zasadiť rýchlo klíčiacu zeleninu, napríklad reďkovku.

  • Riedenie rastlín: Keď sadenice dosiahnu výšku približne 5 cm, prerieďte ich na vzdialenosť 10 – 15 cm. Takto získate dostatok priestoru pre koreňový systém.
  • Polievanie: Paštrnák potrebuje pravidelnú zálievku, najmä počas suchých období. Nedostatok vody môže spôsobiť tvrdnutie a štiepenie koreňov.
  • Okopávanie a mulčovanie: Pravidelne okopávajte, aby ste zabránili rastu buriny. Mulčovanie slamou pomáha udržiavať pôdnu vlhkosť a znižuje potrebu častého zalievania.
  • Hnojenie: Paštrnák nepotrebuje intenzívne hnojenie. Stačí, ak do pôdy pred siatím zapracujete kompost alebo dobre preležaný hnoj. Vyhnite sa však priamemu hnojeniu dusíkatými hnojivami počas rastu, aby sa nevytvárali duté a deformované korene.

Zber a skladovanie

Paštrnák rastie približne 150 – 180 dní do plnej zrelosti. Zber začína na jeseň, keď listy žltnú. Korene si však môžete nechať v pôde až do prvých mrazov – chlad totiž zvýrazní sladkastú chuť paštrnáku.

  • Zimné skladovanie: Ak plánujete paštrnák skladovať, vyberte ho zo zeme pred silnými mrazmi. Očistené korene uskladnite v piesku na chladnom a tmavom mieste s teplotou okolo 0 až 2 °C. Takto vydrží paštrnák čerstvý niekoľko mesiacov.
  • Nechajte niektoré korene na semeno: Ak plánujete paštrnák pestovať aj nasledujúci rok, ponechajte pár zdravých koreňov prezimovať v pôde. V druhom roku vyženú vysoké kvety (až do 150 cm), z ktorých môžete nazbierať vlastné semená.

Najčastejšie problémy pri pestovaní paštrnáku

Pomalé klíčenie: Problémom môže byť príliš suchá alebo chladná pôda. Udržiavajte pôdu vlhkú a trpezlivo čakajte.
Škodcovia a choroby: Paštrnák je pomerne odolný, no niekedy ho môže napadnúť paštrnáková muška alebo pleseň. Preventívne postreky a správna rotácia plodín toto riziko napadnutia môžu znížiť.
Deformované korene: Kamenistá alebo príliš hutná pôda môže spôsobiť štiepenie a deformáciu koreňov. Preto je dôležité pôdu pred siatím dostatočne prekypriť.