Šalviový sirup: Urobte si zdravý elixír

šalviový sirup Zdroj foto: Pixabay

Šalviový sirup je síce netradičným produktom  z tejto známej bylinky, ale stojí za to ho vyskúšať.

Šalviový sirup sa pripravuje z čerstvých lístkov šalvie. Pestujete túto bylinky vo svojej záhrade? Tak určite vyskúšajte nasledujúci recept.

Šalviový sirup

Budeme potrebovať:

2 hrste čerstvých šalviových lístkov

2 citróny

500 g cukru

vodu

Šalvia lekárska a zásady jej pestovania

Postup:

Do veľkého hrnca dajte cukor a zalejte ho asi 600 až 700 ml vody. Za stáleho miešania priveďte k varu. Potom pridajte v ďalšom kroku nakrájané lístky šalvie a varte asi 10 minút na miernom ohni. Sirup odstavte a nechajte mierne ochladnúť. Vložte na kolieska nakrájané citróny. Nechajte lúhovať aspoň 11 hodín. Potom šalviový sirup opäť ohrejte, preceďte a sirupom naplňte čisté sklenené fľaše. Dobre uzavrite a uložte na tmavé miesto.

Šalvia a jej účinky na naše zdravie

Šalvia lekárska vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým účinkom býva využívaná pri chorobách hrdla a ústnej dutiny. Preto kloktadlo z tejto bylinky pomáha pri liečbe angíny a zápaloch hrdla. Šalvia účinkuje aj proti stresu, zlepšuje trávenie, pôsobí proti hnačke a prikladá sa dokonca aj na rany, aby potlačila zápal.

Čierne rastliny na vytvorenie kontrastu, časť II.

Recept na kloktadlo zo šalvie

Lyžicu sušenej šalvie zalejte dvoma decilitrami vriacej vody a nechajte lúhovať. Keď voda vychladne, preceďte ju. Môžete dochutiť medom.