Škvrny na paradajkách: Príčiny a účinné spôsoby boja

Škvrny na paradajkách: Príčiny a účinné spôsoby boja Zdroj foto: Depositphotos

Spoznajte odpoveď na otázku, prečo sa objavujú škvrny na paradajkách a ako s tým poradiť. 

Rajčiaky sú obľúbenou plodinou v záhradách. Mnohokrát však našu radosť z úrody môžu pokaziť škvrny na paradajkách, ktoré zeleninu znehodnotia. V tomto článku sa pozrieme na hlavné príčiny tohto neželaného javu a poskytneme niekoľko užitočných tipov, ako proti tomu bojovať

Príčiny škvŕn na rajčiakoch

Plesňové ochorenia

Za škvrnami na tejto obľúbenej zelenine často stojí plesňové ochorenie, ako je pleseň rajčiaková (fytoftóra), fuzarióza paradajok či alternáriová škvrnitosť, ktorú spôsobuje huba Alternaria solani. Tieto mikroorganizmy sa množia za vlhkých a teplých podmienok a môžu napádať rastliny prostredníctvom kvapôčok vody alebo prúdenia vzduchu.

Najčastejšie choroby čerešní a ako proti nim bojovať

Bakteriálne infekcie

Bakteriálne infekcie, ako je napríklad bakterióza, môžu byť tiež jednou z príčin hnedých škvŕn na plodoch rajčiakov. Tieto infekcie sa často šíria cez vodu, hmyz alebo postihnuté rastliny.

Vírusy

Niektoré vírusové infekcie, ako napríklad tabaková mozaika, môžu spôsobiť deformácie na rajčiakoch. Vírusy sa prenášajú prostredníctvom hmyzu.

Škodcovia

Niektorí škodcovia, ako napríklad vošky, môžu spôsobiť škodu na pestovanej zelenine. Živia sa totiž šťavou a okrem toho môžu prenášať aj rôzne infekcie.

Spôsoby boja proti škvrnám na rajčiakoch

Pestovanie odolných odrôd

Vyberme si odrody rajčiakov, ktoré sú známe svojou odolnosťou voči škvrnám a chorobám. Existuje mnoho rôznych druhov, ktoré boli vyšľachtené tak, aby mali väčšiu odolnosť proti bežným chorobám rajčiakov.

Dodržiavanie správnej agrotechniky

Dodržujme tiež správne postupy pestovania rajčiakov, ako je správna výsadba, dostatočná výživa, pravidelné zavlažovanie a vhodné odstraňovanie buriny. Mali by sme tiež zabezpečiť dostatočný priestor medzi rastlinami, aby sa minimalizovala vlhkosť a zlepšila cirkulácia vzduchu.

Sanitácia záhrady

Dôkladne čistime a odstraňujeme všetky zvyšky rastlín a padlé plody po skončení sezóny. Tým sa minimalizuje prítomnosť infekčných materiálov a škodcov, ktoré by mohli prežiť a infikovať novú plodinu.

Rotácia plodín

Mali by sme tiež pravidelne meniť miesto, kde pestujeme rajčiaky, ako súčasť rotácie plodín. To pomáha znížiť riziko prenosu chorôb a škodcov zo sezóny na sezónu.

Pravidelná kontrola a monitorovanie

Pravidelne skúmame svoje rajčiaky a kontrolujeme príznaky škvŕn, chorôb alebo škodcov. Ak zistíme problém, rýchlo treba zasiahnuť a zvoliť vhodný prostriedok ochrany rastlín.

Prírodné prostriedky ochrany

V prípade miernych infekcií alebo napadnutia škodcami môžeme využívať prírodné prostriedky ochrany rastlín. Napríklad môže pomôcť používanie mydlového roztoku na kontrolu vošiek alebo prírodných repelentov na odstraňovanie hmyzu.

Prostriedky chemickej ochrany

V prípade silných infekcií alebo rozsiahleho napadnutia škodcami môžu byť použité chemické prostriedky na ochranu rastlín ako napríklad prípravky CUPROXAT CS, KUPRIKOL 50, CHAMPION 50 WG, KOCIDE 2000 a PROLECTUS.