Ako využiť sódu bikarbónu v záhrade? 10 skvelých tipov

ako využiť sódu bikarbónu Zdroj foto: Pixabay

Je výborná, keď potrebujete zahnať alkoholovú „opicu“. Sóda bikarbóna má všestranné využitie v najrôznejších oblastiach. Toto je 10 skvelých spôsobov, ako využiť sódu bikarbónu v záhrade.

Kontrola múčnatky

Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu sódy bikarbóny, jednu polievkovú lyžicu rastlinného oleja, jednu polievkovú lyžicu tekutého mydla na umývanie riadu a štyri litre vody. Nalejte zmes do sprejovej fľaše a sprejujte na rastliny každý týždeň. Pozor, niektoré rastliny sú citlivé.

Stopka pre húsenice na kapuste

Ak otravné červy obhrýzajú vašu zeleninu, použite túto prírodnú zmes sódy bikarbóny na ich odstránenie raz a navždy. Zmiešajte rovnaké diely sódy bikarbóny a hladkej múky. Posypte pripravenou zmesou rastliny.

Sladšie paradajky

Predpokladá sa, že posypaním pôdy sódou bikarbónou okolo rastlín paradajok osladí plody. Sóda bikarbóna pomáha znižovať hladinu kyselín v pôde, vďaka čomu sú paradajky sladšie.

paradajky
zdroj: pixabay.com

Test pH pôdy

Pred vysadením na záhrade odoberte trochu pôdy do malej nádoby a navlhčite ju trochou vody. Na to posypte sódu bikarbónu. Ak sú bublinky sódy bikarbóny výrazné, pôda je pravdepodobne príliš kyslá.

Ako využiť sódu bikarbónu v záhrade? Napríklad na elimináciu slimákov

Ak máte v záhrade problém so slimákmi, nasypte sódu bikarbónu priamo na ne. To ich vysuší.

Ako očistiť váš dom či chatu od toxických látok

Odradíte burinu

Aby ste zabránili rastu buriny v prasklinách chodníkov alebo záhradných kameňov, nalejte do trhlín štedré množstvo sódy bikarbóny. Tým zneškodníte malé buriny a odradíte od rastu nové buriny. Urobte tak raz za pár mesiacov.

Stopka pre prstovku

Prstovka je jednou z najhorších burín na svete a mala by sa okamžite odstrániť. Aby ste ju eliminovali, postriekajte ju vodou a posypte ju sódou bikarbónou. To zabije prstovku o niekoľko dní. Dávajte pozor, aby ste neposypali sódu bikarbónu na iné rastliny alebo trávu.

Udržíte kvety čerstvé

Ak chcete predĺžiť životnosť  kvetov, naplňte vázu vodou a zamiešajte do nej jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny.

Ošetrenie čiernych hubovitých škvŕn

Zmiešajte štyri čajové lyžičky sódy bikarbóny so štyrmi litrami vody. Sprej použite na infikované ruže pri prvých príznakoch choroby. Ak sa pýtate, ako využiť sódu bikarbónu v záhrade, tak ošetrenie čiernych hubovitých škvŕn je skvelým tipom.

Vytvorte bezpečný organický pesticíd

Tento netoxický pesticíd zabíja hmyz škodlivý pre rastliny, ako napríklad vošky, bez poškodenia životného prostredia. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu sódy bikarbóny, pol polievkovej lyžice oleja a dva litre vody. Postrekujte rastliny každých pár dní, až kým problém s hmyzom nezmizne.