Starostlivosť o rastliny znamená starostlivosť o seba

starostlivosť o rastliny Zdroj foto: Pixabay

Je úplne jedno, či sa staráte o izbové rastliny v byte alebo máte veľkú záhradu s ovocím, zeleninou a bylinkami. Starostlivosť o rastliny znamená starostlivosť o seba.

Mnoho ľudí sa pýta, kedy nájdu čas na starostlivosť o seba. Ukazuje sa, že pestovatelia rastlín to robia po celý čas.

Mnohí vyjadrujú svoje myšlienky pomaly, dýchajú pokojnejšie, cítia sa menej stresovaní a pri praktizovaní záhradníctva nachádzajú šťastie. Starostlivosť o inú živú vec je pozitívnym zámerom, ktorý nás udržiava v prítomnosti.

V dnešnej hektickej dobe doslova elixír života.

Ako starostlivosť o rastliny zlepšuje naše zdravie a pohodu?

Starostlivosť o rastliny prináša upokojujúci efekt

Rastliny pomáhajú znižovať stres a podporujú pocity pohody. Výskum v nemocniciach ukazuje, že pacienti obklopení rastlinami a kvetmi sa zotavujú rýchlejšie, užívajú menej liekov proti bolesti a majú nižší srdcový tep a krvný tlak.

orgován
zdroj: pexels.com

Sústredenie a produktivita

Niekoľko štúdií ukázalo, že starostlivosť o rastliny v práci zlepšuje sústredenie a produktivitu. Veľké rastliny alebo veľké skupiny rastlín pri práci môžu tiež znížiť hluk v pozadí, čo uľahčuje koncentráciu.

Prírodný liek na lepšiu náladu

Pôda obsahuje mikróby zvané M. vaccae alebo „outdorfíny“. Nové vedecké poznatky naznačujú, že interakcia medzi mikróbmi a našimi imunitnými systémami môže zlepšiť zdravie čriev a pôsobiť ako prírodné antidepresívum.

Tieto izbové rastliny sú najúčinnejšie pri čistení vzduchu

Záhradná terapia

Záhradná terapia sa používa po stáročia a zažíva renesanciu, najmä u ľudí, ktorí zažili traumu alebo problémy s duševným zdravím. V Škótsku lekári predpisujú dlhé prechádzky v prírode.

Nakopávač pamäte

Štúdia spoločnosti Texas A&M ukazuje, že nachádzať sa v okolí rastlín doma alebo v práci pomáha zlepšovať pamäť a rozpätie pozornosti o 20 percent a tiež zvyšuje presnosť.

Zvyšuje kreativitu

Správa Human Spaces z roku 2015 zistila, že zamestnanci, v ktorých kancelárii sú rastliny, získali kreativitu o 15 percent vyššiu. Ďalšia teória naznačuje, že pri pohľade na prírodu alebo rastliny sa mozog môže presunúť do iného režimu spracovania, vďaka ktorému sa ľudia cítia uvoľnenejší.

Niečo na tom určite bude. Skúste!