V súčasnosti získavajú na popularite prírodné sladidlá. Medzi ne určite patrí aj stévia. Skúšali ste ju už pestovať?
Stévia je rastlinné sladidlo bez kalórií, ktoré je 200-krát sladšie ako cukor. Zelené listy stévie možno pestovať aj vo vlastnej záhrade a zbierať ich, aby sa z nich vyrobilo obrovské množstvo sladidla.
Ako pestovať stéviu
Stévia pochádza z Južnej Ameriky. Domorodé obyvateľstvo tejto oblasti ju používalo už stovky rokov, a to ako liečivo, tak aj ako sladidlo. Táto rastlina miluje slnko a teplejšie oblasti. Ak ste sa ju rozhodli pestovať, tu je niekoľko dobrých rád.
Môže sa pestovať na plnom slnku v nádobách alebo vo voľnej, hlinitej a dobre priepustnej pôde. Rastliny by mali byť vzdialené od seba 45 centimetrov, aby sa mohli plne rozvinúť a dorásť do výšky 30 – 90 centimetrov. Rovnako ako bazalka, ak budete rastlinu priebežne zbierať a trhať jej listy, stane sa silnejšia a košatejšia.
Stéviu je možné pestovať v zime zo semena alebo zo zakorenených odrezkov. Táto na bielo kvitnúca bylinka môže byť v teplejších oblastiach trvalkou, aj keď čím je rastlina staršia, tým sú listy tvrdšie. Pre najčerstvejšiu stéviu je lepšie každý rok zakladať nové odrezky alebo nové semená.
Rastlinu počas vegetačného obdobia niekoľkokrát zrežte, aby ste zabránili kvitnutiu a podporili rozkonárenie. Akonáhle bylina zakvitne, chuť jej listov sa stáva menej príťažlivou. Podobne ako väčšina bylín a zeleniny, ktoré konzumujete pre ich listy, po ich zakvitnutí začnú byť horké alebo menej chutné.
Ako zbierať stéviu
Stéviu je možné prerezávať najmä počas neskoršej jari a letných mesiacov. Odstráňte listy zo stoniek a použite ich na prípravu čerstvého čaju alebo tekutého extraktu. Listy môžete tiež vysušiť zviazaním stoniek do zväzkov a zavesením na suchom a tmavom mieste, kým nevyschnú.
Na jeseň po zhoršení počasia pozberajte celú rastlinu. Chladnejšie teploty zvyšujú sladkosť listov stévie.
Zelenú stéviu zberajte ráno, keď má najvyšší obsah cukru.
Ako sušiť stéviu
Ak chcete nechať stéviu vysušiť, stonky odrežte a zviažte do zväzku so záhradným špagátom. Zaveste ich dole hlavou na stojan na sušenie bylín na suchom a tmavom mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Po vysušení môžete listy odstrániť a uložiť ich do nádob alebo ich rozdrviť na prášok.