Tohto bežného škodcu zemiakov poznajú mnohí záhradkári. Takto vás už pásavka zemiaková nebude znepokojovať. Niekedy stačí naozaj málo.
Pásavka zemiaková je veľmi bežným škodcom vo vašej záhrade. Poznajú ju najmä pestovatelia zemiakov, no tento chrobák si pochutná i na paradajkách, baklažáne či paprike. Chcete vedieť, ako sa tomuto problému vyhnúť alebo ho už musíte riešiť? Takto vás už pásavka zemiaková nebude trápiť.
Príznaky poškodenia pásavkou zemiakovou
Ešte predtým, ako podniknete prvé kroky na záchranu vašej zeleniny, je dôležité vedieť, či máte tohto škodcu na rastlinách a v akom rozsahu. Dospelé chrobáky aj larvy sa živia listami rastlín zemiakov. Dospelé pásavky sú malé žlté chrobáky s čiernymi pruhmi. Larvy majú hrboľatý chrbát po stranách sfarbený čiernymi bodkami.
Prvé štádium týchto chrobákov sú vajíčka, ktoré pásavka kladie na spodnú stranu listov pestovaných rastlín. Drobné vajíčka bývajú jasne žltooranžovej farby.
Poškodenie listov týmto škodcom sa prejavuje najskôr drobnými otvormi, potom neskôr prechádza do rozstrapkaných škvŕn až nakoniec z listov zostanú len stonky. V dôsledku tohto poškodenia môže vaša rastlina vädnúť a ak je napadnutá vo veľmi mladom štádiu, môže i uhynúť.
Ako sa zbaviť pásavky zemiakovej
Čím skôr objavíte tohto škodcu na vašej ratline a podniknete kroky na jeho odstránenie, tým je väčšia šanca na úspech. Najideálnejšie je predísť tomu, aby pásavka zemiaková nakládla vajíčka na váš záhon.
Insekticídy by sa mali používať iba vtedy, ak je poškodenie závažné a na jednu rastlinu pripadá viac ako jeden hmyz. Ďalší spôsob, ako bojovať s týmto chrobákom je ručný zber. V prípade veľkého premnoženia však nestačí.
Ak sa chcete vyhnúť chémii, môžete použiť postrek na báze prírodných baktérii Bacillus thuringiensis. Pre úspešný boj nad škodcom pravidelne kontrolujte rastliny zemiakov, pretože načasovanie je veľmi dôležité. Malé larvy sa dajú ľahšie zničiť ako dospelé a zrelé jedince, preto striekajte, keď sa larvy práve vyliahli na jar.
Ďalším šetrným spôsobom, ktorý môže pomôcť, je postrek z drevného popola. Pripravíte si ho zmiešaním 100 g drevného popola v desiatich litroch vody. Postrek viackrát opakujte v týždenných intervaloch.
Triky, ktoré pomôžu predísť škodám na zemiakoch
Dospelé chrobáky prezimujú v pôde a potom sa plazia po zemi, aby našli vhodnú rastlinu, ktorá ich zasýti a môžu na nej naklásť vajíčka. Preto skontrolujte zadné strany listov, či nie sú na nich oranžové vajíčka, a rozdrvte ich, aby ste predišli budúcej generácii škodcov.
Ďalším spôsobom, ako zabrániť pásavkám zničiť vašu zeleninu, je udržať záhon bez nečistôt, ktoré poskytujú dospelým jedincom úkryty. Po skončení sezóny odstráňte staré rastliny. Zemiaky nevysádzajte každý rok na rovnaké miesto, ale rotujte, aby ste ich neumiestnili tam, kde už hmyz žije.
Pásavka zemiaková hľadá vhodné rastliny aj podľa vône, preto vysaďte na záhon okrem zemiakov aj voňavé rastliny ako koriander, cesnak alebo nechtík.