Titul najkrajší európsky strom získala česká borovica. Ako skončil slovenský zástupca?

Chudobínska borovica zdroj: vysocina.eu

Vedeli ste že najkrajším európskym stromom roku sa stala Chudobínska borovica (Česká borovica) stojaca na brehu Vírskej priehrady v kraji Vysočina. 

Česká borovica najkrajším európskym stromom

 

Anketa Európsky strom roku má prvýkrát v desaťročnej histórii víťaza z Česka. Najkrajším európskym stromom roku sa stala Chudobínska borovica stojaca na brehu Vírskej priehrady v kraji Vysočina. Česká borovica získala v ankete 47 226 hlasov.

 

Zaujímavosťou je, že obyvatelia daného regiónu sa zaviazali, že v prípade víťazstva tohto stromu vysadia rovnakú borovicu v toľkých kusoch, koľko získa hlasov v ankete. Okolie Vírskej priehrady v kraji Vysočina sa môže tešiť na vysadenie ďalších takmer 50 tisíc víťazných borovíc.

Ako si dobiť energiu? Vyskúšajte stromy

 

Druhé miesto v ankete obsadil Jinan z Daruvaru v Chorvátsku – získal 28 060 hlasov. Tretie miesto patrí Osamelému topoľu z Kalmyckej republiky v Rusku. V hlasovaní dostal len o niečo menej hlasov ako strieborný strom – 27 411. Celkovo bolo registrovaných 285 174 hlasov z celej Európy.

 

Slovenská jarabina skončila deviata

V ankete o Najkrajší európsky strom roku bolo prihlásených 16 súťažiacich. 350-ročná česká borovica nepatrila medzi účastníkmi ani zďaleka medzi najstaršie. Najstarším prihláseným účastníkom bol 1200-ročný španielsky trojnohý dub, ktorý obsadil 9. pozíciu.

 

Svoje “želiezko v ohni” malo v ankete aj Slovensko. Prihlásená bola Jarabina oskorušová. 250-ročný strom sa umiestnil s počtom hlasov 13 582 na 10. mieste.

Jarabina oskorušová
zdroj: treeoftheyear.org

Čert hrajúci na husle

Víťaznej českej borovici pomohol k prvej pozícii aj zaujímavý príbeh, ktorý sa k nej viaže. Meno má po zatopenej obci Chudobín, ktorá padla za obeť výstavbe vodnej nádrže. Podľa povesti tradovanej obyvateľmi zaniknutej dediny hráva pri borovici po nociach čert na husle.

 

Evidentne miestnych zmiatli silné vetry, ktoré vanú miestnym údolím. Víťazná borovica je navyše krásnym dôkazom odolnosti voči klimatickým zmenám aj pôsobeniu človeka.