Veľkonočný kaktus, tipy na jeho pestovanie

Aké rastliny vysadiť v blízkosti terasy orientovanej na juh Zdroj foto: Depositphotos

Veľkonočný kaktus je ideálnou voľbou v prípade, ak chcete priniesť trochu farby do svojich domov počas veľkonočných sviatkov.

Veľkonočný kaktus, botanický názov Rhipsalideae gaertneri, pochádza z brazílskych dažďových pralesov. Je atraktívny kvetmi v tvare hviezdy, ktoré môžu kvitnúť v rôznych odtieňoch, od ružovej, fialovej, cez červenú až po bielu. Ide o ľahko pestovateľnú rastlinu, ktorá môže byť vhodnou voľbou pre začiatočníkov či ľudí, ktorí nemajú na izbovky dostatok času.

Starostlivosť o veľkonočné kaktusy

Hoci sú súčasťou čeľade Cactaceae, tieto rastliny potrebujú starostlivosť, ktorá sa líši od typického púštneho kaktusu. Darí sa im pri nižších teplotách, neznášajú priame slnko a vyžadujú pôdu bohatú na živiny. Veľkonočné kaktusy, ako bolo spomenuté vyššie, sú epifytické kaktusy pochádzajúce z dažďových pralesov Brazílie. To znamená, že vo svojom prirodzenom prostredí nerastú v pôde, ale na skalách, stromoch a iných rastlinách. Ak chcete tento kvet pestovať ako izbovku, potrebujete dobre priepustnú sypkú ľahkú pôdu, ktorá poskytuje dostatočné prevzdušnenie jeho koreňov.

Rastliny, ktorým sa darí v polotieni a mačkám neublížia

Nároky na svetlo

Rastlina je zvyknutá rásť na miestach, kde býva čiastočne chránená pred slnkom. Bude prosperovať na nepriamom slnečnom svetle.

Nároky na pôdu

Ako epifyt sa veľkonočným kaktusom najlepšie darí v poréznych pôdnych zmesiach, ktoré poskytujú dobré prúdenie vzduchu ku koreňom a sú bohaté na organickú hmotu. Ideálna je zmes kokosového vlákna, rašeliny, perlitu a kôry orchidey. Pravidelné dopĺňanie pôdy kompostom alebo inými organickými hnojivami pomôže udržať pôdu bohatú na živiny.

Nároky na vodu

Medzi jednotlivými zálievkami nechajte pôdu preschnúť a potom dôkladne polejte, kým voda nezačne odtekať spodkom. Tento kaktus neznáša podmáčané korene, preto je dôležité zabezpečiť správnu drenáž v kvetináči. Po zalievaní nenechajte v spodnej miske žiadnu vodu. Aby ste podporili kvitnutie, je potrebné obmedziť zalievanie počas neskorej jesene až začiatku zimy.

Prerezávanie podporí kvitnutie

Orezávanie veľkonočného kaktusu je voliteľné, ale pomôže to s rozkvitnutím na budúci rok. Jediným pravidlom je strihať hneď po odkvitnutí rastliny na jar a kým je ešte vo fáze aktívneho rastu. Nečakajte s orezaním veľkonočného kaktusu na jeseň alebo zimu.

Pri prerezávaní sa zamerajte na odlomenie vrchnej listovej podložky od stonky v mieste spoja. Použite prsty alebo dezinfikované záhradné nožnice. Prerezávanie podporí rast nových stoniek pre hustejšiu rastlinu s väčším počtom kvetov.