Vermikompostovanie: Ako využiť dážďovky v záhrade

vermikompostovanie Zdroj foto: Pexels

Každá záhrada potrebuje živiny pre lepšiu úrodu. Vermikompostovanie môže byť riešením nielen ako ich získať, ale tiež ekologicky recyklovať odpad.

Kompostovanie pomocou dážďoviek – vermikompostovanie, predstavuje zaujímavý spôsob, ako recyklovať a zároveň získať potrebné živiny pre vašu záhradu. Dážďovky sú totiž zaujímavý tvor, ktorý tým, že konzumuje a vylučuje organický odpad, dokáže ho nielen recyklovať, ale privádzať kyslík a iné živiny aj do najhustejšieho materiálu. Získate tak úžasne hnojivo pre vašu záhradu. Ak vás zaujíma ako na to, čítajte ďalej.

Čo treba vedieť pred začatím vermikompostovania

Najskôr treba premyslieť, aké množstvo odpadu potrebujete vermikompostovať. Potom si treba pripraviť vermikompostovací kôš, ktorý sa dá zakúpiť alebo si môžete vyrobiť svoj vlastný.

Napríklad plastový kôš o šírke 60 cm, ktorý je vysoký 250 cm, môže pojať dostatok dážďoviek a každý týždeň zvládnuť asi štyri kilá odpadkov.

Dážďovky potrebujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu, preto je potrebné použiť plytkejšiu nádobu.  Na tento druh kompostovania určite nepoužívajte kovový kôš, alebo nádoby, ktoré sa môžu príliš zahriať či koše z polystyrénu, ktoré zase môžu uvoľňovať chemikálie. Takisto niektoré drevo (napríklad cédrové) obsahuje oleje, ktoré dážďovkám môžu škodiť. Nepoužívajte tiež žiadny materiál, ktorý bol ošetrený pesticídmi.

Počas leta môžete dážďovky chovať vonku. V chladnejších ročných obdobiach je najvhodnejšie vyhrievané miesto. Počas zimy môžete chovať červy v kuchyni, garáži alebo suteréne. S najväčšou pravdepodobnosťou sa im bude dariť pri teplote 15 – 25 ° C.

Na tento účel sa používajú dva typy dážďoviek: dážďovka hnojná (Eisenia foetida) a dážďovka európska (Eisenia hortensis), čiže nie dážďovka, ktorú vykopete počas okopávania v zemi, ale tú, ktorú nájdete na vašom hnojisku. 

Čo použiť na spodok koša

Dážďovky nie sú náročné, preto do spodnej časti môžete použiť viacero materiálov. Medzi dobré možnosti patria napríklad drvené noviny, roztrhaný kartón, listy a kompost.

Prirodzenou podstielkou je vrstva listov, hnoj – všetky veci, ktoré tvoria základ kompostu. Dôležité je tiež, aby bol kompost vlhký, ale nikdy nie mokrý. Musí byť tiež ľahký, aby sa dážďovky mohli pohybovať a vykonávať svoju prácu. Malé množstvo rašeliny pomáha regulovať vlhkosť, ale je kyslé. Používajte preto malé množstvá.

Na podstielku je vhodné použiť zrelý hnoj alebo čerstvý hnoj, napríklad z kozy alebo králika. Čerstvý konský, kravský alebo kurací hnoj vyprodukuje príliš veľa tepla a uvarí vaše dážďovky. Nepridávajte tiež mokrú slamu alebo piliny. To by pridalo príliš veľa vlhkosti a amoniaku.

Kompostovať môžete aj bez záhrady. Ako na to?

Čím kŕmiť vaše dážďovky

Vermikompostovacie dážďovky radi konzumujú nakrájané ovocie a zeleninu. Kávová usadenina, čajové vrecúška a vaječné škrupiny sú tiež dobrým materiálom. Môžu tiež jesť väčšinu obilnín a chlieb.

Jedným z ľahkých spôsobov, ako „vyrobiť“ jedlo pre vaše dážďovky, je dať im zvyšky kuchynského odpadu. Skonzumujú vonkajšie listy šalátu, šupky z mrkvy a jablkové jadrá.

Čím nekŕmiť vaše dážďovky

Dážďovky nedokážu stráviť mäso a tuky. Tento materiál nie je vhodné pridávať do vermikompostéru aj z dôvodu, že kompost potom začne zapáchať. Ak máte svoje dážďovky v byte, nie je to potom nič príjemné. Netreba dodávať, že nepridávajte nič, čo nie je biologicky odbúrateľné, ako napríklad plast alebo polystyrén. Ďalší materiál, ktorému sa pri takomto kompostovaní radšej vyhnite, je odpad z cesnaku, cibule či kôra z citrusov.