Visiace sukulenty vyžadujú osobitú starostlivosť. Zistite, akú

Visiace sukulenty vyžadujú osobitú starostlivosť. Zistite, akú Zdroj foto: Depositphotos

Visiace sukulenty sú trošku chúlostivejšie na starostlivosť, pretože im pri manipulácii zvyknú opadávať listy. Máme pre vás tipy, ako sa o ne starať.

Visiace sukulenty sa krásne vynímajú v závesných kvetináčoch. Dajú sa pestovať bez pôdy a čo je pre mnohých pestovateľov ich veľkou výhodou, nevyžadujú až tak pravidelnú zálievku. Vďaka hrubým listom si dokážu uchovať vlahu na dlhší čas. Potrebujú priepustnú pôdu s obsahom piesku a neznášajú premočenie. Ďalšou ich veľkou výhodou je, že si môžete vybrať z veľkého množstva druhov. Niektoré zo sukulentov sú dokonca mrazuvzdorné, iné milujú teplo a niektoré z nich zas uprednostňujú chladnejšie prostredie.

Najznámejší zástupcovia visiacich sukulentov

Rhipsalis coriaceae/Pseudorhipsalis ramulosa „Red Coral”
Domovom tohto visiaceho sukulentu je Stredná Amerika a Karibik. Na rozdiel od iných sukulentov, vyžaduje v lete a v čase kvitnutia ( od novembra ) pravidelnú zálievku. Rastlina potrebuje dostatok svetla, aby prosperovala.

Euphorbia caput medusae
Pôvod tejto rastliny je v Južnej Afrike. Dorastá do dĺžky až 75 cm. Počas letných mesiacov je potrebné dopriať sukulentu dostatok slnka a hnojiť ho každé 4 týždne.  V zime zas potrebuje nižšiu teplotu, t j. aspoň 12 °C a ubrať zo zálievky, aby nedošlo k premočeniu.

Epiphyllum anguligerum (“Fylokaktus”)
Fylokaktus pochádza z Mexika a dĺžka jeho výhonkov je až do jedného metra. Počas leta vás poteší bielymi kvetmi. Bude sa mu dariť na nepriamom svetle. Rastlina je chúlostivá na mínusové teploty.

Ako a prečo čistiť izbové rastliny, tu sú dôležité zásady

Ako pracovať s visiacimi sukulentami

Práca s visiacimi sukulentami je trošku odlišnejšia ako s tými, ktoré nemajú dlhé výhonky. Najmä pri manipulácii s nimi musíme byť opatrnejší, lebo môže dôjsť k opadávaniu listov na výhonkoch.

Takto zabránime najmä pri presádzaní odpadnutiu príliš veľkého množstva listov

1. Výhonky opatrne vložíme do obliečky na vankúš a uzavrieme. Ak máme malú rastlinu, môžeme použiť utierku.

2. Potom vyberieme rastlinu z kvetináča a snažme sa vybrať čo najviac koreňového obalu.

3. Sukulent vložíme do nového kvetináča.

4. Rastlinu zasadíme ako obvykle aj s obliečkou na vankúš. Potom ju opatrne dáme dole.

Sukulenty môže pestovať aj menej skúsenejší pestovateľ, len pred zakúpením si vždy treba overiť, aké podmienky rastlina potrebuje.