Výborná čalamáda podľa osvedčeného receptu

čalamáda Zdroj foto: www.našazahradka.sk/MM

Výborná čalamáda je obľúbenou a tradičnou pochúťkou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou mnohých jedál. Prinášame vám tradičný recept.

Máte radi výbornú čalamádu? Skúšali ste ju niekedy pripraviť doma? Veru, tá domáca je vždy najlepšia, lebo je presne podľa našej chuti a zo surovín, ktoré máme radi. Žiadne umelé sladidlá či nekvalitné suroviny. Ak si ju pripravíme sami, presne vieme, čo sme do tejto pochúťky dali.

Výborná čalamáda podľa osvedčeného receptu

Budeme potrebovať:

Zelená paprika, paradajky, cibuľa, uhorky, kapusta, mrkva, soľ. Na jeden liter vody 4 dl 8 % octu, 50 g kryštálového cukru, 20 g soli, niekoľko zrniek čierneho korenia.

Ako pripraviť výbornú čalamádu:

Zelenú papriku očistíme, vykrojíme rebierka, umyjeme, pokrájame na tenké rezance a dáme do väčšej nádoby. Paradajky očistíme, umyjeme, pokrájame na kolieska a pridáme k paprike. Ďalej pridáme očistenú a umytú cibuľu pokrájanú na kolieska, umyté uhorky pokrájané na kolieska, kapustu pokrájanú na rezance a očistenú umytú mrkvu pokrájanú na kolieska, ale všetko v malom množstve. Zeleninovú zmes osolíme, premiešame a necháme dobre odležať.

Vodu, ocot, cukor, soľ a celé čierne korenie dáme zovrieť a do vriaceho roztoku na chvíľu vhodíme vyžmýkanú zeleninovú zmes. Rýchlo vyberieme a naplníme do pripravených pohárov. Roztok ešte raz prevaríme a horúci nalejeme na zeleninovú zmes v pohároch. Necháme vychladnúť, zaviažeme dvojitým celofánom.  Alebo poháre dobre uzavrieme.  V oboch prípadoch odložíme do chladnej a tmavej miestnosti.