Výborné tekvicové mlieko, spoznajte jeho benefity

Výborné tekvicové mlieko, spoznajte jeho benefity FOTO: Depositphotos

Recept na výborné tekvicové mlieko sa ľahko pripravuje. Produkt je plný živín, bielkovín a navyše chutí sviežo a lahodne. Tak prečo si ho neurobiť doma? 

Výborné tekvicové mlieko a jeho benefity na naše zdravie

Mlieko z tekvicových jadierok je skvelý spôsob, ako zaradiť tento zdravý produkt do našej stravy. Prečo? Tekvicové semienka sú bohaté na živiny a predstavujú jeden z najvyšších rastlinných zdrojov bielkovín obsahujúcich všetky esenciálne aminokyseliny. Hrsť tekvicových semienok tvorí takmer polovicu odporúčanej dennej dávky bielkovín. Okrem toho v nich nájdete veľmi veľa železa ( napríklad jedna šálka dodá takmer polovicu dennej potreby železa). Semienka sú tiež dobrým zdrojom zinku pre zdravie kostí a prostaty u mužov, vápnika, mangánu, horčíka, medi, fosforu, draslíka a vitamínov A, B a E.

Horúce jablkové nápoje, ktoré zahrejú

Tekvicové semienka, nabité nenasýtenými tukmi a omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami,  bývajú tiež známe aj svojimi protizápalovými účinkami, pomáhajú regulovať krvný tlak a cholesterol pre zdravie srdca. Obsahujú tiež tryptofán na zmiernenie úzkosti a na podporu spánku.

Výborné tekvicové mlieko, spoznajte jeho benefity
FOTO: Depositphotos

Ak nemáte k dispozícii surové semienka z vlastných tekvíc, nakupujte ich od dodávateľa, kde máte istotu, že budú čerstvé a kvalitné. Skladujte v uzavretej sklenenej nádobe v chladničke a spotrebujte do niekoľkých mesiacov.

Tekvicové semienka sú obľúbené pre svoju jemne sladkú a orechovú chuť. Niektoré z nich majú krémovú šupku, ale väčšina semienok je plochá a tmavozelená, takže vaše mlieko bude mať zelený nádych a príjemnú chuť. Môžete pridať cukor alebo vanilkový extrakt pre zvýraznenie chuti.

Tekvicové mlieko a jeho príprava

Tento recept na mlieko z tekvicových jadierok je jednoduchý na prípravu, je nabitý živinami a je fantastický v smoothies, dezertoch a slaných receptoch, pretože sa doň pridáva soľ.

Budete potrebovať:

1 šálku surových tekvicových semienok, ktoré namočíte do vody na 8 hodín ( do vody na namáčanie pridajte kvapku citrónovej šťavy alebo jablčného octu ).
3 šálky filtrovanej vody
štipka morskej soli

Postup:

Namočené tekvicové semienka po 8 hodinách sceďte ( vodu nepoužívajte na výrobu mlieka). Dajte do mixéra, zalejte vodou, pridajte soľ a mixujte na maximum asi 30 – 60 sekúnd, kým sa semienka úplne nerozdrvia. Mlieko skladujte v uzavretej nádobe v chladničke. Vydrží 2 až 3 dni.