Popínavé liany môžu vytvárať listnaté altánky, ale nie všetky sú vhodné do tieňa. Tu sú výhody a nevýhody výsadby ťahavých rastlín pre tieň.
Výhody a nevýhody výsadby ťahavých rastlín pre tieň
Ešte predtým, ako sa rozhodnete pokryť tienistú časť vašej záhrady popínavými rastlinami, treba vedieť, že väčšina z nich je invazívna a môže pokryť okolité rastliny. To je ich najväčšou nevýhodou. No ak to budete mať pod kontrolou a ťahavé kvety budete zastrihávať, získate vďaka nim krásny živý plot, ktorý vyplní prázdne miesto vo vašej záhrade.
Brečtan bostonský
Brečtan síce nekvitne, ale jeho sviežo zelené listy sú krásne po celý rok. Niektoré odrody sa na jeseň sfarbia do červena, čím vytvoria krásny efekt vo vašej záhrade.
Hortenzia popínavá
Táto popínavá rastlina bude prosperovať aj v tienistom prostredí. Navyše vás poteší krásnymi bielymi kvetmi. Hortenzia popínavá vyžaduje kyslejšiu pôdu.
Pavinič päťlistý
Okrasná lianovitá rastlina oživí každý kút záhrady, len pozor, je dosť invazívna, preto ak nemáte dostatok priestoru, radšej ju nepestujte. Podobne ako brečtan, aj pavinič sfarbuje svoje listy na jeseň do červena.
Zimozeleň
Zimozeleň je popínavou rastlinou, ktorú je vhodné pestovať pod stromami. Kvitne fialovomodrými kvetmi a má radšej dobre priepustnú pôdu.
Plamienok
Plamienok je veľmi peknou popínavou lianou. Poteší vás kvetmi rôznych odtieňov, ktoré kvitnú aj v tieni. Plamienok sa vám môže vysemeniť, ale ak vám nevadí pravidelné odstraňovanie naklíčených semien, pokojne si tento kvet vysaďte vo svojej záhrade.
Bršlen
Táto ťahavá liana môže mať podobu viniča alebo kríka. V dôsledku toho sa môže pestovať buď ako pôdopokryvná rastlina, alebo ako rastlina na živý plot.
Zemolez japonský
Ako už napovedá samotný názov, táto rastlina pochádza z Východnej Ázie. Zemolez kvitne i v tienistom prostredí a je nenáročný na pestovanie. Pozor, takisto ide o invazívnu rastlinu, ktorú treba mať pod kontrolou, inak vám zarastie celý pozemok.