Zdroj foto: Depositphotos
Zabezpečte pre zeleninu správne živiny. Tu je výživový plán, ktorý vám pomôže k bohatej úrode.
Zelenina je dôležitou súčasťou vyváženej stravy, a preto je dôležité zabezpečiť jej správnu výživu, aby rástla a vyvíjala sa zdravo. Každá zelenina má svoje vlastné nároky na výživu v pôde, preto je potrebné prispôsobiť výživový plán pre jednotlivé druhy.
Hlúboviny sú listová zelenina, ktorá má svoju jedlú časť nad zemou. Pre tieto rastliny je dôležitá náročná závlaha a pôda bohatá na dostatok živín. Hlúboviny potrebujú konkrétne pôdu bohatú na organickú hmotu a minerálne látky, najmä draslík a fosfor. Dobrým spôsobom, ako zabezpečiť tieto živiny, je pravidelné podávanie kompostu alebo hnojív bohatých na draslík a fosfor. Pred výsadbou zelenina ocení aj pridanie maštaľného hnoja do zeme.
Správny zber cibule a cesnaku pre bohatú úroduStrukoviny majú jedlú časť nad zemou a vytvárajú struky (struchy). Medzi ne patria fazuľa, hrach, šošovica a podobne. Strukoviny majú schopnosť spájať dusík z atmosféry a ukladajú ho vo svojich koreňoch. Preto je dôležité mať pôdu s dostatočným množstvom organických látok a minimálnym obsahom dusíka v hnojivách. Dusík totiž stimuluje bujný rast listov na úkor tvorby strukov. Aby sme podporili bohatú úrodu, odporúčame používať hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka, ktoré treba aplikovať na jeseň alebo na jar pri príprave pôdy. Fazuli zasa doprajte liadok amónny s vápencom, ktoré môžete použiť i počas vegetácie pri vzchádzaní rastliny.
Plodová zelenina tvorí jedlú časť rastliny vo forme plodov. Sem patria paradajky, uhorky, paprika, baklažány, tekvice a ďalšie. Plodová zelenina potrebuje pôdu bohatú na výživu, najmä draslík, fosfor a dusík, no ten v menšej miere. Tieto živiny sú totiž dôležité pre tvorbu plodov a ich kvalitu. Draslík napomáha lepšej chuťovosti a zvyšuje odolnosť rastlín voči stresu, ako je sucho alebo choroby. Fosfor je dôležitý pre tvorbu kvetov a plodov.
Aby sme zabezpečili výživu plodovej zeleniny, odporúča sa podávať hnojivá ešte pred výsadbou. Vhodné sú liadkové, fosforečné i horečnato-draselné hnojivá. Dobrým nápadom je tiež používanie organických hnojív, ktoré zlepšuje štruktúru pôdy a poskytuje výživu postupne, čo zabraňuje prehnojeniu. Je dôležité tiež zalievať záhradu, aby sme zabránili stresu rastlín, ktorý má na svedomí nízku kvalitu plodov a tiež slabú úrodu.
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…
Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…