Zaujímavé fakty o kolibríkoch, ktoré vás prekvapia

Zaujímavé fakty o kolibríkoch, ktoré vás prekvapia Zdroj foto: Depositphotos

Tieto pestrofarebné a fascinujúce vtáky neprestávajú prekvapovať. Tu sú zaujímavé fakty o kolibríkoch, ktoré mnohí z nás nepoznajú. 

Existuje viac ako 18 000 druhov vtákov a kolibríky patria určite medzi tie najzaujímavejšie. Malé, pestrofarebné a s dlhými zobákmi. Spoznáme ich podľa špecifického letu. Tu sú zaujímavé fakty o kolibríkoch, ktoré vás prekvapia.

Dúhové perie

Žiarivá farba hrdla kolibríka nie je spôsobená pigmentáciou peria, ale skôr dúhovkou v usporiadaní peria. Úroveň svetla, vlhkosť, uhol pohľadu, opotrebovanie a ďalšie faktory ovplyvňujú to, ako svetlé a farebné môže toto perie na hrdle vyzerať.

Modlivka v našej záhrade: Škodca či užitočný hmyz?

Kolibríky majú príliš malé nohy na chôdzu

Tieto vtáky nemôžu chodiť ani poskakovať. Nohy používajú iba na to, aby sa vlete mohli pohybovať do strán. Kolibríky majú vyvinuté menšie nohy, aby boli ľahšie pre efektívnejšie lietanie.

Viac ako 900 pierok

Kolibríky majú viac ako 900 pierok, čo je najmenej zo všetkých druhov vtákov na svete. Nielenže nepotrebujú toľko peria kvôli svojej malej veľkosti, ale menej peria ich tiež udržuje ľahšie pre ľahší let.

Veľký hrudník

Zhruba 25 až 30 percent hmotnosti kolibríka tvoria jeho prsné svaly. Ide o široké svaly hrudníka, ktoré sú zodpovedné hlavne za lietanie.

Zaujímavé fakty o kolibríkoch, ktoré vás prekvapia
Zdroj foto: Depositphotos

Až 1200 úderov za minútu

Priemerná srdcová frekvencia kolibríka je viac ako 1200 úderov za minútu. Na porovnanie, priemerná srdcová frekvencia človeka je v pokoji iba 60 až 100 úderov za minútu.

Nemajú čuch

Kolibríky nemajú čuch, ale majú veľmi bystrý zrak.

Maličké vajíčka

Tieto drobné vtáky kladú najmenšie vajcia zo všetkých vtákov. Merajú menej ako jeden centimeter, zároveň však predstavujú až 10 percent hmotnosti matky v čase, keď sú vajcia znesené.

Dlhé jazýčky

Kolibríky nenasávajú nektár cez svoje dlhé zobáky, ale olizujú ho rozvetvenými jazykmi.

Cukor potrebujú

Kolibrík musí denne skonzumovať približne polovicu svojej hmotnosti cukru. Dospelý jedinec sa kŕmi päť až osemkrát za hodinu. Okrem nektáru tieto vtáky jedia aj veľa drobného hmyzu či pavúkov. Doprajú si tiež šťavu zo stromov či z ovocia.