Tieto pestrofarebné a fascinujúce vtáky neprestávajú prekvapovať. Tu sú zaujímavé fakty o kolibríkoch, ktoré mnohí z nás nepoznajú.
Existuje viac ako 18 000 druhov vtákov a kolibríky patria určite medzi tie najzaujímavejšie. Malé, pestrofarebné a s dlhými zobákmi. Spoznáme ich podľa špecifického letu. Tu sú zaujímavé fakty o kolibríkoch, ktoré vás prekvapia.
Dúhové perie
Žiarivá farba hrdla kolibríka nie je spôsobená pigmentáciou peria, ale skôr dúhovkou v usporiadaní peria. Úroveň svetla, vlhkosť, uhol pohľadu, opotrebovanie a ďalšie faktory ovplyvňujú to, ako svetlé a farebné môže toto perie na hrdle vyzerať.
Kolibríky majú príliš malé nohy na chôdzu
Tieto vtáky nemôžu chodiť ani poskakovať. Nohy používajú iba na to, aby sa vlete mohli pohybovať do strán. Kolibríky majú vyvinuté menšie nohy, aby boli ľahšie pre efektívnejšie lietanie.
Viac ako 900 pierok
Kolibríky majú viac ako 900 pierok, čo je najmenej zo všetkých druhov vtákov na svete. Nielenže nepotrebujú toľko peria kvôli svojej malej veľkosti, ale menej peria ich tiež udržuje ľahšie pre ľahší let.
Veľký hrudník
Zhruba 25 až 30 percent hmotnosti kolibríka tvoria jeho prsné svaly. Ide o široké svaly hrudníka, ktoré sú zodpovedné hlavne za lietanie.
Až 1200 úderov za minútu
Priemerná srdcová frekvencia kolibríka je viac ako 1200 úderov za minútu. Na porovnanie, priemerná srdcová frekvencia človeka je v pokoji iba 60 až 100 úderov za minútu.
Nemajú čuch
Kolibríky nemajú čuch, ale majú veľmi bystrý zrak.
Maličké vajíčka
Tieto drobné vtáky kladú najmenšie vajcia zo všetkých vtákov. Merajú menej ako jeden centimeter, zároveň však predstavujú až 10 percent hmotnosti matky v čase, keď sú vajcia znesené.
Dlhé jazýčky
Kolibríky nenasávajú nektár cez svoje dlhé zobáky, ale olizujú ho rozvetvenými jazykmi.
Cukor potrebujú
Kolibrík musí denne skonzumovať približne polovicu svojej hmotnosti cukru. Dospelý jedinec sa kŕmi päť až osemkrát za hodinu. Okrem nektáru tieto vtáky jedia aj veľa drobného hmyzu či pavúkov. Doprajú si tiež šťavu zo stromov či z ovocia.