Zber jabĺk: 9 zásad, ktoré treba dodržať

zber jabĺk zdroj foto: Pixabay

Zber jabĺk si vyžaduje dodržanie istých pravidiel. Tak vašej úrode nehrozia žiadne choroby a vydrží vám čo najdlhšie.

Blížiaca sa jeseň je časom zberu jabĺk. Ak aj vy máte na svojej záhrade jablone, možno vás bude zaujímať niekoľko zásad, ako toto ovocie zbierať včas a správne, aby vám uskladnené vydržalo čo najdlhšie.

Lúčne kvety z našich záhrad. Prečo sú pre nás užitočné?

9 zásad pri zbere jabĺk

1, Ako určiť správnu zrelosť zbieraného ovocia? Pomôcť vám pri určovaní môže napríklad farba semien. Treba však vedieť, že hoci sa čas sfarbenia semien zimných odrôd takmer zhoduje s oberačkovou zrelosťou, semená skorých odrôd jabĺk hnednú často až pri prezretí plodu.

2. V niektorých prípadoch sa odporúča skorší zber. Napríklad vtedy, keď sú jablone pestované na ľahkých pôdach, slabo rastúcich podpníkoch alebo je úroda malá a z mladých stromov.

3. Na zber jabĺk je najvhodnejší chladnejší deň a suché počasie.

4. Určiť správnu zrelosť jabĺk pomôže tiež aj fakt, či sa dá stopka od plodu ľahko oddeliť.

5. Pri určovaní oberačkovej zrelosti sa treba riadiť odporúčaným časom zberu danej odrody, ale zvážte aj priebeh počasia počas roka. Jablko by malo mať v prvom rade typické zafarbenie šupky. Každý správny pestovateľ jabĺk by mal poznať aspoň základné špecifiká pestovaných jabloní.

6. Jablká je potrebné oberať jednotlivo. Každý plod opatrne nadvihnite a jemne ním potočte. Mali by ste zachovať stopku. Prečo? Ak chýba, znižuje sa tým kvalita oberaných jabĺk, lebo miesto poranenia je vstupnou bránou pre hnilobné choroby.

7. S oberaným ovocím zaobchádzajte opatrne. Ak sú totiž jablká obité, rýchlejšie podliehajú hnilobe.

8. Po obratí jablká ešte pre istotu vytrieďte, uskladnite len zdravé a nepoškodené ovocie. Stačí totiž jedno choré jablko a hniloba sa môže rozšíriť na ostatné plody.

9. Počas uskladnenia je potrebné jablká pravidelne kontrolovať, či sa v debničke nenachádza poškodený plod. Preto vhodným tipom je, keď ovocie uložíte v jednej vrstve. Úroda vám takto dlhšie vydrží, lebo budete mať lepší prehľad. Rada na záver: Nemiešajte spolu v jednej debničke viaceré odrody jabĺk.

Čítajte nás aj na budúce, dozviete sa, aké choroby môžu poškodiť vašu úrodu jabĺk.