Liek na pálenie záhy alebo bolesť hrdla vo vašej záhrade? Možno budete prekvapený, ale aj burina dokáže liečiť. Toto sú známe liečivé buriny.
Vedeli ste, že rastliny ktoré rastú ako buriny v našich záhradách dokážu liečiť? V tomto článku sa dočítate, ktoré to sú a ako môžeme využiť ich prospešné účinky pre naše zdravie.
Známe liečivé buriny, ktoré možno nájdete aj vo svojej záhradke
Púpava
Púpava je burina, ktorá sa najčastejšie objavuje v našich záhradách na jar. Vedeli ste o tom, že je plná vitamínov A, B, C a D?
Z tejto rastliny môžete využiť všetky časti od koreňa až po kvet, pretože je jedlá. Jej listy sú skvelou ingredienciou, ktorú môžete použiť do šalátov alebo rôznych jarných polievok. Korene púpavy sú užitočné ako bylinkový čaj.
Púpava vďaka svojim vitamínom slúži ako výborný prostriedok pri liečbe problémov s pečeňou alebo s ochorením obličiek, ale taktiež sa dá použiť aj pri pálení záhy, zápaloch slepého čreva alebo ako stimul pri strate chuti do jedla.
Pestovanie echevérie: Ako získať ich najkrajší vzhľadSkorocel
Táto rastlina je jedna z najbežnejších liečivých burín, ktoré poznáme. Listy tejto zeliny môžete konzumovať surové alebo varené. Staršie listy sú však tvrdšie a majú nepríjemnú chuť. Preto je lepšie konzumovať listy skorocelu mladšie, ktoré sú svetlo zelené a plné vitamínov A, B1 a riboflavínu. A verte či nie, skorocel má v sebe vysoké množstvo vitamínu A, čiže ak zjete pár listov tejto buriny, je to akoby ste zjedli celú mrkvu. Výborná alternatíva pre ľudí, čo neobľubujú túto zeleninu. Jeho účinky môžete využiť aj pri liečbe bronchitídy, bolesti hrdla, či regenerácii tkaniva. Rovnako ako pri púpave je možné použiť jeho listy na čaj.
Žihľava dvojdomá
Každý z nás pozná túto burinu, ktorá rastie skoro úplne všade. A určite väčšina z nás zažila ten pocit, keď sa odhodláme žihľavu schytiť do holých rúk. Nie je to príliš zábavné. Hlavne nie tie malé pupáčiky, ktoré sa vám okamžite vytvoria na rukách nepríjemne pália.
Žihľava je sama o sebe jedna z rastlín, ktorá má všestranne blahodarne účinky. Obsahuje vitamíny A,B2, C,D a K, ale je aj plná antioxidantov, aminokyselín a chlorofylu. Zo žihľavy si môžete dopriať rovnako ako pri predchádzajúcich burinách príjemný čaj z jej listov, ktoré treba zozbierať s ochrannými rukavicami. Je liečivá pri problémoch s močením, obličkovými kameňmi, rôznymi alergiami alebo dokonca jej účinky prosperujú aj pri sennej nádche.
Keď už je reč o žihľave, nemali by sme zabudnúť ani na jej skrášľujúce účinky. Táto burina dokáže dodať tie správne živiny vašej korune krásy a vaše vlasy budú lesklé a pružné. Stačí žihľavu nazbierať, hodiť do hrnca a pár minúť počkať. Odvar scedíme a ešte za tepla si ním opláchneme vlasy. Chvíľu počkáme a vlasy zmyjeme.
Žihľava okrem iného obsahuje aj draslík, vápnik a jód.