Pestovanie paradajok: 5 chýb, ktoré robia aj skúsení

pestovanie paradajok Zdroj foto: pixabay.com

Chcete sa tešiť z bohatej úrody rajčín? Vyskúšajte tieto tipy skúseného záhradkára na pestovanie paradajok.

Ako to, že niekto má skvelú úrodu paradajok, a vám sa stále nedarí? Možno je to preto, že pri pestovaní tohto druhu zeleniny môžete robiť  niekoľko chýb. Tu sú najčastejšie.

– pestovanie paradajok na záhone, kde pred tým boli papriky, zemiaky a baklažány. Tieto plodiny z čeľade ľuľkovitých  nemajú priaznivý vplyv na budúcu úrodu paradajok.

– nerešpektovanie odlišných nárokov pri pestovaní v krytých priestoroch a v záhonoch na záhrade. Ak sa chcete aj v skleníku alebo fóliovníku tešiť z bohatej úrody, treba vedieť, že paradajky potrebujú trochu odlišné podmienky ako uhorky či papriky. Napríklad pri spoločnom pestovaní rajčiny vysaďte bližšie k vchodu, pretože majú radi prievan.

Ako vyťažiť z ovocia a zeleniny maximum?

– neodstraňovanie spodných listov. Tie sú totiž pre rastlinu nepotrebné a zbytočne ju vyčerpávajú. Spodné listy odstraňujte až po práve pozberaný závinok.

– ak máte problémy s opelením rajčín, môže za to vysoká vlhkosť vzduchu alebo teplota v skleníku. Najjednoduchším riešením pre pestovateľov paradajok je napríklad prievan alebo občasné jemné zatrasenie rastlinou.

– pri sadení priesade dáte málo vlahy. Paradajku je potrebné sadiť doslova na vodu. To urobíte tak, že vykopete hlbšiu jamu, vložte priesadu, do dvoch tretín zasypte zemou a zalejte vodou. Po vsiaknutí prihrňte suchú zem.