8 bylín pre kulinárov, ktoré môžete pestovať v tieni

Väčšina liečivých rastlín obľubuje slnečné stanovištia. Existuje však 8 bylín pre kulinárov, ktorým sa bude dariť aj v polotieni či dokonca v tieni.

Pre každého z nás, ktorí využívame bylinky pri varení svojich jedál, je najideálnejšie, ak máme suroviny čo najbližšie pri kuchyni. Nie vždy sa to dá, pretože nemáme pre ne vhodné podmienky. Keďže niektoré rastliny potrebujú slnečné stanovište pre to, aby prosperovali, treba si vybrať tie, ktorým sa bude dariť aj v polotieni.

8 bylín pre kulinárov, ktoré môžete pestovať v tieni

Rovnako ako v prípade liečivých rastlín existuje niekoľko kulinárskych bylín, ktoré budú dobre rásť v tienistých zákutiach na severnej strane vášho pozemku.

Pažítka

Pažítka ( alebo inak cesnak pažítkový) je veľmi chutnou bylinkou, ktorá má rada polotieň a na priamom slnku sa jej nebude dariť. Táto rastlina patrí do cibuľovín, obsahuje veľa vitamínu C. No nájdete tiež množstvo vitamínov A, B, C, E, K, taktiež minerálne látky ako selén, meď, zinok, horčík, železo, fosfor a omega 3. Aby pažitka prosperovala, doprajte jej trošku hnojiva a keďže nemá rada premočenú pôdu so zálievkou buďte opatrní.

Začínate s bylinkami? Rozhodnite sa pre tie správne

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak prirodzene rastie v lesoch pod stromami, takže polotieň a tieň mu vôbec nebude prekážať. O tejto zdravej bylinke sme si hovorili tu.

Koriander

Medzi obľúbené bylinky a vňate využívané v kuchyni patrí aj voňavý koriander. Používa sa najmä jeho vňať, ktorá dodá jedlám ( najmä polievkam a omáčkam horkastú chuť). Takisto sa mu bude dariť i v polotieni. O pestovaní koriandra sme si hovorili tu:

Mäta pieporná

Mäta pieporná vám bude vďačná aj za polotieň. Patrí medzi populárne liečivé rastliny, preto nájde využitie nielen v kuchyni, ale pomáha pri riešení viacerých zdravotných problémov. Táto najznámejšia liečivá rastlina pomáha pri tráviacich ťažkostiach. Lieči hnačku, koliku, otravu potravinami a žalúdočnú chrípku. Pôsobí ako všeobecné tonikum a pomáha aj pri migréne.

Šalvia lekárska

To isté platí aj o šalvii lekárskej, ktorá sa dá využiť aj pri varení, aj pomáha zlepšiť naše zdravie. Šalvia bude prosperovať i v prípade, keď si ju vysadíte do polotieňa. Táto bylinka pomáha najmä pri zápaloch hrdla ako účinné kloktadlo.

Medovka

Citrónová vôňa tejto bylinky patrí medzi obľúbené v prípade viacerých pestovateľov byliniek. Medovka výborné dochutí viaceré jedlá a zároveň lieči. Napríklad zmierňuje menštruačné kŕče, pôsobí pozitívne pri vysokom krvnom tlaku, búšení srdca a tiež sú známe jej prospešné benefity pri psychických problémoch, ako je napríklad úzkosť a nespavosť.

Ligurček lekársky

Ligurček miluje vlhké a tienisté prostredie, takže sa nemusíte báť vysadiť ho aj mimo slnečného svetla. Táto bylinka je známa pre svoje močopudné účinky. Dochucujú sa ňou najmä polievky.

Petržlen

Petržlen je veľmi často využívanou rastlinou v kuchyni. Mnohí si bez neho nevedia predstaviť nedeľnú polievku. Vňať sa dá použiť aj na dochutenie zemiakových príloh a mäsa. Petržlen má využitie aj v ľudovom liečiteľstve. Pomáha napríklad pri plynatosti, zlepšuje trávenie, uvoľňuje hlieny, čím odstraňuje problémy s dýchaním a čistí krv.

Nely 3010

Recent Posts

Nátržník krovitý: Kvetinová krása so spektrom farieb

Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…

22 hodín ago

Záhrada po zime: Čo urobiť s rastlinami, aby sa prebudili v plnej sile? Tieto kroky nevynechajte

Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…

2 dni ago

Škodcovia v apríli: Ktorí útočia ako prví a ako sa proti nim brániť bez chémie?

Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…

3 dni ago

Pestovanie cesnaku: 7 chýb, ktoré vám môžu zničiť úrodu

Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…

4 dni ago

Slintačka a krívačka na Slovensku: Čo potrebujete vedieť o aktuálnej situácii a ochrane vašich zvierat

Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…

5 dní ago

Prečo je výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov starý trik múdrych záhradkárov

Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…

6 dní ago