Už staré mamky využívali liečivú silu byliniek, tak prečo ju nepoznať tiež? Pri zbieraní liečivých rastlín treba myslieť že sa zbierajú iba za suchého počasia.
Liečivé bylinky sú všade okolo nás. Mnohí z nás si ich sadia v záhradách alebo bežne rastú na okolitých lúkach. Zo sušených rastlín si pripravujeme čaje, zápary, obklady alebo kúpele. Kedy je najvhodnejší čas na zber liečivých rastlín? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.
V prvom rade je dôležité poznať rastlinu, ktorú sme sa rozhodli zbierať. A tiež skutočnosť, kedy obsahuje najväčšie množstvo účinných látok a kedy je preto najvhodnejší čas na ich zber.
Zásadne sa zbierajú liečivé rastliny iba za suchého počasia. Pri niektorých rastlinách je dôležité tiež, v ktorej časti dňa ich zbierame, lebo množstvo účinných látok kolíše nielen v priebehu vegetačného obdobia, ale aj v priebehu 24 hodín. Podzemné časti rastlín zbierame vždy v období vegetačného pokoja.
Pri zbieraní treba myslieť aj na to, aby sme pri zbere zbytočne nezašliapali okolitú vegetáciu. Nikdy neničíme celé rastliny, ale odrežeme len tie časti, ktoré potrebujeme, aby korienky zostali v pôde a aby rastlina mohla znova narásť a rozmnožovať sa. Z jedného miesta nevyzbierame tiež všetky rastliny a nezbierame viac rastlín, ako sme schopní usušiť a spotrebovať. Liečivé rastliny po usušení totiž po istom čase strácajú svoju účinnosť. Preto si každoročne treba radšej nazbierať nové, čerstvé.
Pri zbere treba starostlivo dbať na kvalitu rastlín. Zbierame len rastliny zdravé, čerstvé, nepoškodené hmyzom ani pesticídnymi látkami. Tie totiž môžu poškodiť naše zdravie.
Bylinky by sme nemali zbierať ani v blízkosti frekventovaných verejných ciest. Zablatené a zaprášené rastliny radšej nechajme na svojom mieste.
Nabudúce si povieme, čo zbierať a ako sušiť liečivé bylinky.