Vybrali ste si to správne plemeno pre vás? Tak teraz je čas zistiť dôležité podmienky pre chov husí.
Ešte pred začatím chovu husí je okrem výberu vhodného plemena podstatné i nasledovné. Mali by ste poznať tiež dôležité podmienky, bez ktorých sa týmto hospodárskym zvieratám u vás dariť nebude.
Vodný výbeh
Husi sú vodné vtáky, preto jednou z najdôležitejších podmienok chovu husí je dostupnosť vodného výbehu. Nestačí však malé jazierko. Tieto vtáky potrebujú viac vody, kde sa môžu nielen čľapkať, ale najmä očistiť si kožu, perie, ale tiež páperie.
Vhodne veľký pasienok
Husi tiež potrebujú dostatočne veľkú zelenú plochu trávnika, lúky, najlepšie trochu vlhkejšej (minimálne 140 m2 na jednu hus). Týmto hospodárskym zvieratám nevadí zima, ani leto, preto ich nároky na ustajnenie nie sú vysoké. Treba ich však chrániť najmä pred dravými vtákmi a inými divými škodcami
Výhody a nevýhody chovu kohútaNároky na ustajnenie
Nároky sa líšia od toho, či budete odchovávať aj húsatká, alebo len dospelé husi. Pri dospelých jedincoch by mala byť roštová podlaha. Pod ňou je tzv. trúsnik, ktorý by sa mal dať ľahko čistiť, a vrstva slamy. Tú treba udržiavať stále suchú. Pre húsatká je potrebné urobiť zo slamy hniezda široké približne 60 cm a hlboké 80 cm.
Kŕmenie húsat
V prvom týždni života ich kŕmime zmesou pre húsatá. Neskôr môžeme začať pridávať kukuričný a obilný šrot, ovsené vločky, namočený chlieb, mrkvu, uvarené zemiaky alebo nadrobno nasekanú žihľavu. Pre dodanie živín môžete do stravy pridať tvaroh, kyslé mlieko, ďatelinu.
Kŕmenie jatočných husí
Najlepší je dostatočný predchádzajúci výkrm na pastvine ( aj 200 m2 na jednu hus). Večer postupne pridávame zrno, kukuricu a obilnú zmes s prevahou ovsa. Husi 5 týždňom pred zabitím potrebujú denne približne 300 – 400 g krmiva. Keďže sa tieto zvieratá kŕmia i v noci, zabezpečte im stále plné kŕmidlá i napájadlá a osvetlenie ( stačí 30 W žiarovka).