Aj keď je príprava tohto zdravého produktu z jabĺk nenáročná, predsa len existujú 3 najčastejšie chyby, ktoré môžu všetko pokaziť a zmariť našu snahu.
Jablčný ocot sa dá využiť nielen v kuchyni pri príprave rôznych dobrôt, ale pomáha nám zlepšiť naše zdravie a krásu. Napríklad, ak si ním budeme oplachovať vlasy, získajú nádherný lesk a budú zdravšie. O výrobe jablčného octu sme hovorili v tomto článku. Dnes si povieme, aké 3 najčastejšie chyby môžeme spraviť pri jeho výrobe.
Jablká v nádobe sú zle zakryté
Pri príprave jablčného octu je dôležité, aby sme nakrájané jablká alebo jablkové šupky počas fermentovania zakryli buď gázou, alebo plátnom. Je to preto, aby sa k jablkám dostal vzduch, ale zároveň, aby boli chránené pred muškami a inými škodcami, či nečistotami, ktoré by sa mohli dostať do pohára počas kvasenia. Pri zlom zakrytí sa ocot môže znečistiť a celý náš proces výroby sa môže pokaziť.
Zabudnutý ocot
Keďže výroba octu trvá minimálne osem týždňov, môže sa ľahko stať, že na neho zabudneme. Ak necháme jablká v tmavej miestnosti kvasiť veľmi dlho, môžu splesnivieť a začať nepríjemne zapáchať.
Počas procesu kvasenia sa jablká nemiešali
Ocot sa môže pokaziť, aj keď ho dobre zakryjeme, pridáme dostatok cukru a nezabudneme naň. No i miešanie veľmi dôležité. Tak sa všetky zložky dobre spoja a výsledný produkt je potom podľa nášho želania. Nenašli ste dostatočne tmavé miesto, ktoré je potrebné počas kvasenia a tekutina bola vystavená svetlu či dokonca slnečným lúčom? Aj to je chyba. Slnko vadí a môže našu snahu o výrobu jablčného octu celkom pokaziť.
Jablčný ocot sa dá použiť naozaj na všeličo. Dokonca sa z neho dajú pripravovať chutné sladké koláče.