Táto ľahko pestovateľná tráva má jemnú cibuľovú príchuť, ktorú je možné využiť pri letných šalátoch alebo praženici. Viete však, že pestovanie pažítky vyžaduje niekoľko pravidiel?
Pestovanie pažítky
Pestovanie pažítky nemusí byť náročný proces. Postačí, ak budeme vedieť, kedy je správna chvíľa na jej zrezanie. Mnohí pestovatelia zrežú kvety skôr, ako sa im naskytne príležitosť na sadenie. Pažítku môžete vysadiť skoro na jar, aby ste sa už v letných mesiacoch dočkali úrody.
Pažítka (Allium schoenoprasum)
Pod pažítkou si veľa z nás predstaví maslový chlieb s čerstvo nakrájanou pažítkou. Kvety pažítky najčastejšie dozrievajú vo fialovej farbe, ale k dispozícii sú aj biela, červená či dokonca ružová. Farebnosť pažítky priláka nielen opeľovačov, ako sú včely, ale aj bystré oko záhradníka, ktorý si ju vysadí v záhrade. Jej pestovanie je časté nielen v bylinkových záhradách, ale aj v okrasných skalkách, alebo po okrajoch záhrady.
Pestovanie
Pažítke sa darí dobre aj v kvetináči. Vďaka tomu táto bylina môže prezimovať v interiéri aj na parapete, čím vám umožní jej celoročný zber. V teplom klimatickom podnebí sa pažítke darí obzvlášť dobre, ak nezanedbáte zalievanie a nevyschne. Prejaví sa to tým, že vaša pažítka ostane vždy zelená.
Pôda
Pažítka zbožňuje priepustnú a vlhkú pôdu. Ak ju pestujete v kvetináči, vyvarujte sa hnilobe koreňov. Tá môže nastať, ak pažítku zalievate príliš často. Treba si nájsť optimálny pomer vody, ktorý vaša pažítka absorbuje. Ak ju budete polievať príliš často, hrozí hniloba koreňov. Ak príliš málo, uhynie na sucho.
Cesnaková pažítka (Allium tuberosum)
Okrem klasickej pažítky poznáme aj cesnakovú pažítku, ktorá je tiež označovaná ako čínska pažítka. Svojím výzorom sa podobá obyčajnej pažítke, ale rozdiel je práve v príchuti. Cesnaková pažítka sa hodí do polievok rovnako ako obyčajná pažítka, s tým rozdielom, že nám dodá cesnakovú príchuť. Čínska pažítka rastie viac do výšky a má o trochu zelenšie listy. No ich kvety sú v zásade vždy biele. Rozdiel medzi týmito dvomi druhmi pažítok je aj v tom, že čínska pažítka nie je tak tolerantná k chladu ako obyčajná pažítka, ktorá prežije aj v trochu náročnejšom prostredí.