Tieto kvety patria medzi pomerne nenáročné rastliny. Ak hľadáte, čo vysadiť pod listnaté stromy, zvoľte si čemerice. V prípade, že im vytvoríte vhodné podmienky, môžete sa z ich krásy tešiť veľmi dlho.
Čemerice krášlia naše záhrady, keď kvitne veľmi málo kvetov. Aj preto sa stávajú čoraz obľúbenejšími. Pestovanie týchto nežných trvaliek je pomerne nenáročné. Treba však poznať podmienky, vďaka ktorým sa im bude dariť veľmi dlho. Navyše, ak neviete, čo vysadiť pod listnaté stromy, zvoľte si tieto kvetiny.
Čemerice milujú polotieň
Ešte pred výsadbou čemeríc by ste mali zvážiť správne miesto. I keď vďaka bohatému koreňovému systému, v ktorom majú zásobáreň živín, dokážu prežiť aj nepriaznivé podmienky, obohaťte zem o dobre vyzretý kompost. Čemericiam sa bude veľmi dobre dariť v polotieni pod korunami listnatých stromov. Hnojiť sa odporúča skoro na jar alebo na konci leta. Aby ste predišli chorobám, pravidelne odstraňujte na tejto rastline staré, suché a poškodené listy.
Opatrne so zalievaním
Čemerice je potrebné zalievať iba v prípade dlhotrvajúceho letného sucha. V čase jej kvitnutia by mala byť pôda dostatočne vlhká, preto s polievaním rastliny to v tomto období nepreháňajte.
Pozor na holomrazy
Túto rastlinu môže poškodiť holomráz, preto v prípade ich hrozby čemerice prikryte buď čečinou, alebo lístím. To platí najmä v severnejších oblastiach.
Ako rozmnožovať čemerice
Najlepšie rozmnožovanie týchto krások je prostredníctvom semien. Vysievajú sa hneď po zbere ešte čerstvé, pričom klíčia v ďalšom roku. Mladé rastlinky sa potom musia presadiť do kvetináča. Z ich kvetov sa budete tešiť až na tretí rok.
Čemerice sa dajú rozmnožovať aj delením starých trsov. Tu však treba byť opatrný, aby ste nepoškodili krehké korene. Čemerice potom začnú kvitnúť už v ďalšom roku.
Tretím spôsobom je množenie v špeciálnych laboratóriách, kde sa rýchlením môže dosiahnuť kvitnutie tejto rastliny už v prvom roku. Takto získané čemerice si môžete zakúpiť skoro na jar alebo v predvianočnom období.