Táto strukovina má oproti iným strukovinám množstvo výhod. Pestovanie bôbu navyše nie je náročné.
Bôb je skvelou voľbou pre každého záhradníka, ktorý chce získať bohatú úrodu výživnej zeleniny. Tieto malé, výživné strukoviny sú nielen lahodné, ale aj nenáročné. Pestovanie bôbu prináša množstvo výhod. Napríklad oproti klasickej fazuli je mrazuvzdornejší a otužilejší, preto sa dá pestovať i v drsnejších podhorských oblastiach.
Prečo pestovať bôb?
Výživný prínos: Bôb je bohatý na bielkoviny, vlákninu, vitamíny (A, B, C), kyselinu listovú a minerály (železo, draslík, fosfor, horčík, zinok, vápnik). Jeho konzumácia môže prispieť k celkovému zdraviu a výžive. Bôb je cenený pre svoj vysoký obsah železa.
Podpora pôdy: Bôb je rastlinou, ktorá viaže dusík z atmosféry a ukladá ho do pôdy vo forme, ktorá je dostupná pre iné rastliny. Tým zlepšuje pôdu pre budúce úrody. Je teda výbornou predplodinou pre všetky rastliny okrem strukovín.
Ekologický pestovateľ: Bôb nie je náročný na chemické hnojivá, pretože zlepšuje pôdu a vytvára priaznivé prostredie pre rast ďalších rastlín. Pestovaním bôbu môžete prispieť k ekologickej udržateľnosti svojej záhrady.
Zásady pestovania bôbu
Výber miesta: Bôb preferuje slnečné stanovisko, ale je prispôsobivý.
Príprava pôdy: Pôda by mala byť dobre priepustná, bohatá na humus a dobre zavlažovaná. Pred výsadbou môžete do pôdy pridať kompost alebo dobre vyzretý hnoj.
Výsev semien: Bôb je možné siať priamo do pôdy. Existujú dve formy bôbu, jarná a ozimná. Ozimný bôb sa vysieva na jeseň a prezimuje v štádiu jednoosej stonky s 2 až 3 pármi listov. Jarná odroda sa sadí v marci až máji. Klíčenie urýchlime namočením semien pred výsevom na 5 hodín do vody.
Riadny odstup: Medzi rastlinami zachovajte dostatočný odstup, aby rastliny mali priestor na rast a vývoj. Odstup by mal byť približne 20-30 cm.
Zavlažovanie: Bôb potrebuje pravidelné zavlažovanie, najmä počas kvitnutia a tvorby strukov. Dôkladne zalievame pri koreňoch a snažíme sa minimalizovať zvlhčenie listov.
Potrebná opora: Vzhľadom na to, že bôb rastie ako popínavá rastlina, môže byť potrebné poskytnúť mu oporu, aby rastlina mohla rásť správne a udržala sa pred prípadnými poškodeniami.
Ochrana pred škodcami a chorobami: Bôb môže byť napadnutý rôznymi škodcami a chorobami, ako sú napríklad vošky, múčnatka či plesne. Pravidelná kontrola a včasná intervencia môžu udržať zdravé rastliny.
Zber strukovín: Bôb je zrelý na zber, keď sú strukoviny pevné a plné. Môže sa však zbierať v troch fázach zrelosti, a to ako mladé mäkké zrná konzumovateľné na taliansky spôsob a za surova (ako mladý hrášok). Potom sa zbiera ako mladé bôbové struky či ako suché semená, ktoré sa pred varením musia namočiť a zbaviť tvrdej šupy.