Prečo záhradu orať aj v jeseni plus rady, ako ju hnojiť

Prečo záhradu orať aj v jeseni plus rady, ako ju hnojiť Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Odkladáte oranie na jar? Prezradíme vám, prečo záhradu orať aj v jeseni.

Patríte k tým, ktorí jesennú orbu nerobia a svoj záhon rýľujú až na jar? Možno nasledujúce dôvody vás presvedčia, prečo záhradu orať aj práve v tento čas, a to ešte pred príchodom mrazov.

Jedným z hlavných dôvodov je, že vďaka jesennému rýľovaniu pôdy do nej dažďová voda a potom voda z topiaceho sa snehu prenikne oveľa hlbšie. Ak záhradu necháte nepooranú, väčšina vlahy sa odparí alebo jednoducho odtečie.

Zmladzovanie starých ovocných stromov, toto treba vedieť

Ďalším dôvodom je, že keď pôdu prekypríme, pomôže to, aby škodce v nej alebo niektoré druhy burín vymrzli a na budúci rok sa objavili v menšej miere.

Záhradu v jeseni je dobré okrem orby aj pohnojiť. Doplníme tak pôde živiny, ktoré zobrala tohtoročná úroda.

Kompost alebo maštaľný hnoj zapracujeme počas orania do zeme. Netreba však zabudnúť na to, že niektoré druhy zeleniny nemajú radi pôdu čerstvo vyhnojenú maštaľným hnojom. Hnojte preto len tie hriadky, na ktorých v novej sezóne neplánujete pestovať napríklad cibuľovú alebo koreňovú zeleninu.

Dostatok čerstvej organickej hmoty naopak doprajte plodovej zelenine a hlúbovinám.

Maštaľný hnoj môže mať viacej druhov. Aký konkrétne použiť, záleží od viacerých faktorov. Napríklad, akú zeleninu chceme pestovať, alebo akú kvalitu pôdy máme na svojom pozemku. Slepačí trus je kvalitné hnojivo. V porovnaní s ostatnými hnojmi obsahuje viac draslíka, dusíka alebo organických látok. Má však veľa fosforu. Konský a rovnako aj ovčí hnoj je výhrevný hnoj, preto sa používajú najčastejšie na predprípravu do skleníka. Kravský hnoj je ideálny na piesočnaté druhy pôdy. Takisto aj prasací hnoj môžete použiť na piesočnaté pôdy, pretože obsahuje veľa vody a pomalšie sa rozkladá.