Ako pestovať zdravú kurkumu v kvetináči? Tu sú rady, vďaka ktorým to hravo zvládnete

ako pestovať zdravú kurkumu v kvetináči Ako pestovať kurkumu s nádhernými kvetmi v kvetináči - Zdroj foto: Pixabay.com

Aj vy môžete mať toto pre naše zdravie prospešné korenie doma a vždy po ruke. Naučte sa, ako pestovať zdravú kurkumu v kvetináči. 

Popularita indického šafranu, ako sa niekedy nazýva korenie žltej farby t.j. kurkumy , čoraz viac rastie. Nečudo. Pre naše zdravie má veľmi veľa benefitov, ktoré by sme mali využiť.

Kurkuma sa vyrába mletím podzemku kurkumovníka dlhého. Domovom tejto rastliny sú trópy, preto ak si ju chcete vysadiť doma a mať tak vždy po ruke toto vzácne korenie, mali by ste jej vytvoriť podobné podmienky, aké má vo svojej domovskej krajine.

Charakteristika kurkumy

Kurkuma (Curcuma longa) je tropická rastlina, ktorá patrí do čeľade zázvorovitých (Zingiberaceae). Je známa svojimi výraznými oranžovožltými hľuzami, ktoré sa používajú ako korenie, liečivá rastlina a farbivo.

Vzhľad

Rastlina: Kurkuma je trvalka, ktorá dorastá do výšky približne 1 meter. Má veľké, široké listy, ktoré môžu byť až 60 cm dlhé a 20 cm široké.

Hľuzy: Podzemné časti rastliny tvoria hľuzy, ktoré sú hlavnou využívanou časťou kurkumy. Hľuzy majú hrubú šupku a jasne oranžovú až žltú dužinu.

Kvety: Kvety kurkumy sú biele alebo ružové a tvoria sa v hroznovitých kvetenstvách, ktoré vyrastajú z pazúch listov.

Pôvod a rozšírenie

Pôvod: Kurkuma pochádza z juhovýchodnej Ázie, najmä z Indie a Indonézie, kde sa pestuje už tisíce rokov.

Rozšírenie: Dnes sa kurkuma pestuje v mnohých tropických a subtropických oblastiach sveta vrátane Číny, Thajska, Filipín, Srí Lanky, Karibiku a častí Afriky.

Ako pestovať zdravú kurkumu v kvetináči

Kurkumovník dlhý vyžaduje pre svoj zdravý rast dostatok vlhka a tepla. Darí sa mu pri teplote 25 – 30 °C najlepšie na svetlom a slnečnom mieste. Ak teplota klesne pod 15 °C, môže tento teplomilný kvet trpieť.Najlepšie rastie v dobre priepustnej, úrodnej pôde bohatej na organické látky. Ideálne pH pôdy je medzi 6,0 a 7,5. Kurkuma potrebuje pravidelnú zálievku, aby pôda zostala rovnomerne vlhká, ale nie premokrená.

Ak nemáte dostatočne vlhké prostredie alebo skleník, je potrebné rastlinu pravidelne zvlhčovať. Kurkumovník má vysoké a dlhé listy ( 70 až 90 cm) a rozrastá sa podobne ako zázvor podzemkami. Niektorí pestovatelia tento indický šafran pestujú aj pre jeho krásu. Okrem listov totiž zaujme i peknými kvetmi sfarbenými do biela alebo fialova.

Rady, ako pestovať doma ďumbier

Ak chcete, aby sa vášmu kurkumovníku darilo, zvoľte ľahký  substrát s prímesou piesku. Neznáša ťažké pôdy, ktoré zle prepúšťajú vodu a majú málo živín. Do kvetináča na jar stačí vysadiť podzemok alebo jeho časť a koncom leta už môžete zbierať úrodu. Spoznáte to tak, keď listy rastliny začnú žltnúť. Treba však rátať, že rastlina sa čoskoro rozrastie, preto si zvoľte väčší a dlhší kvetináč dlhý aspoň 75 cm.

Podzemok sa dá zakúpiť  v niektorých predajniach pre záhradkárov, alebo na internetových stránkach.

Zdravotné prínosy kurkumy

Kurkuma je jednou z najcennejších bylín na svete vďaka svojim výrazným zdravotným prínosom. Tu sú podrobnejšie informácie o tom, ako vám kurkuma môže pomôcť:

Protizápalové účinky

Kurkumín: Hlavnou zložkou kurkumy je kurkumín, ktorý je silným protizápalovým a antioxidačným prostriedkom. Kurkumín pomáha blokovať molekuly, ktoré spôsobujú zápal, čo môže zmierniť zápalové procesy v tele.

Artritída: Kurkumín je účinný pri zmierňovaní bolesti a opuchu spojeného s artritídou. Mnohé štúdie ukazujú, že jeho účinky môžu byť porovnateľné s niektorými liekmi proti zápalom.

Zápalové ochorenia: Okrem artritídy môže kurkumín pomôcť pri liečbe ďalších zápalových ochorení, ako sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Podpora trávenia

Stimulácia tráviacich enzýmov: Kurkuma podporuje produkciu tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú lepšie rozkladať potravu a zlepšujú vstrebávanie živín.

Nadúvanie a plynatosť: Kurkuma môže zmierniť nadúvanie a plynatosť tým, že podporuje zdravé trávenie a znižuje tvorbu plynov.

Syndróm dráždivého čreva (IBS): Kurkumín môže pomôcť zmierniť príznaky IBS, ako sú bolesti brucha, kŕče a nepravidelné pohyby čriev, vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam.

Posilnenie imunity

Antimikrobiálne vlastnosti: Kurkumín má silné antimikrobiálne účinky, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám, vírusom a hubám, čím posilňujú imunitný systém.

Prevencia infekcií: Pravidelná konzumácia kurkumy môže pomôcť predchádzať bežným infekciám, ako sú prechladnutie a chrípka, tým, že zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Detoxikácia: Kurkuma podporuje detoxikačné procesy v pečeni, čo pomáha odstraňovať toxíny z tela a zlepšuje celkovú imunitnú funkciu.

Ochrana srdca

Zníženie cholesterolu: Kurkumín môže znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zvyšovať hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, čo prispieva k lepšiemu zdraviu srdca.

Zlepšenie cirkulácie krvi: Kurkuma podporuje zdravý krvný obeh tým, že zlepšuje funkciu buniek vystieľajúcich krvné cievy. To môže pomôcť predchádzať tvorbe krvných zrazenín a podporuje zdravý prietok krvi.

Prevencia srdcových ochorení: Pravidelná konzumácia kurkumy môže znížiť riziko srdcových ochorení tým, že znižuje zápal a oxidačný stres, ktorý poškodzuje srdcové tkanivo a krvné cievy.

Kurkuma je všestranná bylina s mnohými zdravotnými prínosmi. Jej protizápalové, tráviace, imunitné a kardiovaskulárne účinky ju robia neoceniteľnou súčasťou zdravej výživy. Pravidelná konzumácia kurkumy môže výrazne prispieť k vášmu celkovému zdraviu a pohode.