Slúžia šišky len na dekoráciu alebo majú svoj hlbší význam v ríši lesov? A aké druhy ihličnanov vlastne poznáme? Ak hľadáte ten správny pre vašu záhradu, ste na správnej adrese.
Vedeli ste, že ihličnaté dreviny rozlišujeme na tri druhy čeľadí? A to na borovicovité (Jedľa biela), tisovité (Tis obyčajný) a cyprusovité (Borievka obyčajná ). Ak ich chcete mať vo svojej záhrade, mali by ste poznať špecifiká každej čeľade.
Tis obyčajný
Tis dorastá až do výšky dvadsaťpäť metrov a jeho listy sú tmavozelené. Okrem mieška je celá rastlina jedovatá. Rozšírený je v celej Európe, kde rastie v lesoch ale aj na kamenistých svahoch. Často býva vysádzaný aj ako okrasný strom v parkoch, záhradách ale aj pri kostoloch. Kvitne od februára do apríla a odhaduje sa, že sa dožíva až dvetisíc rokov. U nás na Slovensku je zákonom chránený.
Borievka obyčajná
Tento malý, ale zato hustý strom narastá do výšky šiestich metrov. Má ostré ihlice, ktoré sú sivozelené ale na rube s miernym bielym pásikom, ktorý ich zdobí. Šišky borievky dozrievajú na bobuľovité plody, ktoré sú v zrelosti modré, ale o dva až tri roky úplne sčernejú a odumrú. Táto drevina je rozšírená v celej Európe. Rastie predovšetkým na vresoviskách a rašeliniskách. Borievka kvitne od mája do júla a jej plody sa používajú na dochucovanie známeho alkoholu a to ginu i borovičky.
Jedľa biela – strom
Tento ihličnatý strom je rozšírený v celej Európe a niekedy býva pestovaný na drevo. Často má však problémy s voškami, ktoré ho napadajú a ničia. Jedľa je veľmi citlivá aj na suchá a na holomrazy. Mnohokrát sa využíva na obľúbený sviatok v roku, ktorým sú Vianoce. Vtedy nám slúži ako živá dekorácia do našich obydlí, kde vytvára príjemnú atmosféru. Ihličie tohto stromu vyrastá po bokoch konárikov a nie je tak ostro pichľavé, ako je tomu napríklad v prípade borovice.
Plodmi ihličnatých stromov sú šišky, ktoré majú špirálovito usporiadané šupiny. Zaujímavý je spôsob, ako sa šišky rozmnožujú. Jej šupiny k sebe veľmi dlho tesne priliehajú až dokým semená pod nimi nedozrejú. Dozretie nastane až za slnečného počasia, kedy sa šiška roztvorí a jej semená sa rozletia po okolí.
Šišky však nemajú len svoje opodstatnenie v ríši drevín, ale slúžia aj ako výborná dekorácia počas sviatkov, kedy ich používame na výzdobu vencov alebo iných dekorácií, vďaka ktorým si les prenášame domov.