Ako odstrániť škvrny od červeného vína

Ako odstrániť škvrny od červeného vína Zdroj foto: Deposithotos

Fľaky spôsobené niektorými nápojmi sa veľmi ťažko odstraňujú. Napríklad červené víno. Ako odstrániť škvrny, ktoré zanechá? Máme pre vás 6 jednoduchých ale účinných spôsobov. 

Poznáte to. Relax pri pohári vína si doprajú mnohí z nás. No čo však s fľakmi, ktoré po tomto nápoji môžu vzniknúť nielen na šatách, ale aj na koberci a vašom oblečení? Tu je 6 spôsobov, ako odstrániť škvrny od červeného vína.

6 spôsobov, ako sa zbaviť fľakov od červeného vína

Iba jedna kvapka červeného vína môže zničiť väčšinu látkových materiálov. Na odstránenie škvŕn z látok môžeme použiť niekoľko trikov, vďaka ktorým budú naše veci vyzerať stále čisté a ako nové. Existuje veľa čistiacich prostriedkov, ktoré tvrdia, že vás týchto fľakov zbavia. No čo tak skúsiť prostriedky, ktoré bežne používame v kuchyni?

Stolová soľ

Na odstránenie škvŕn od červeného vína najskôr na zafarbenú oblasť priložíme papierovú vreckovku alebo čistú handričku (najlepšie bielej farby), aby sme vysali čo najviac tekutiny. Vyvarujme sa trenia, pretože by to mohlo škvrnu zatlačiť hlbšie do vlákien. Potom opatrne nanesieme na celú oblasť kuchynskú soľ, až kým ju celkom nezakryjeme. Soľ necháme niekoľko minút pôsobiť, potom zvyšky povysávajme vysávačom. Ako alternatívu k soli môžeme tiež použiť ktorúkoľvek inú suchú práškovú prísadu, ako je sóda bikarbóna alebo mastenec.

Mlieko

Mlieko má absorpčné vlastnosti a môže sa tiež použiť na odstránenie škvŕn od červeného vína. Škvrnu najskôr vysušíme obrúskom, potom ju zalejeme trochou mlieka a necháme vsiaknuť. Pred aplikáciou mlieka je dobré ho prevariť. Zvýšia sa tým jeho absorpčné vlastnosti.

Biely ocot a sóda

Sóda i destilovaný biely ocot sú bežné prostriedky na odstraňovanie škvŕn – fungujú skvele samy o sebe, ale môžu dobre fungovať aj pri zmiešaní. Jedlá sóda pomáha rozkladať molekuly škvŕn, zatiaľ čo biely ocot môže pomôcť rozpustiť škvrnu a odstrániť pretrvávajúci zápach.

Zbavte sa švábov: Tu je 6 krokov, ktoré fungujú

Jar a peroxid vodíka

Účinný čistič sa dá vyrobiť aj zmiešaním troch dielov peroxidu vodíka a jedného dielu prostriedku na umývanie riadu.
Čistič nanesieme na fľak a potom necháme pôsobiť 30 minút až hodinu. Keď uplynie dostatok času, škvrnu vysajeme papierovými obrúskami a potom ju operieme v práčke. Ak sa teda jedná o látku, ktorá sa dá prať v práčke.

Horúca voda

Možno ste počuli, že na odstránenie škvŕn najlepšie funguje studená voda, ale niektoré textílie fungujú lepšie s horúcou vodou. Ak je škvrna na odnímateľnom materiáli, ako je hrubá plachta alebo obrus, látku natiahnime, kým nebude napnutá, a potom škvrnu zalejeme vriacou vodou. Pri nalievaní sa treba držať v bezpečnej vzdialenosti, aby sme sa neobarili.

Bielidlo

Bielidlo sa môže použiť iba na tkaniny bielej farby. Napríklad ak sa zafarbila červeným vínom biela košeľa alebo plachta, môžeme ju namočiť do bielidla asi na 10 až 15 minút. Potom materiál umyjeme v horúcej vode. Pri práci s bielidlom je potrebné byť opatrný, aby nám nezasiahlo oči a ústa. Po práci s ním si umyjeme ruky.

Ako ste sami zistili, tieto prostriedky sú veľmi jednoduché a ľahko dostupné, tak ich účinnosť si môže v praxi overiť každý.