Vyrobte si rozkošné svietniky, ktoré rozžiaria váš domov

Vyrobte si rozkošné svietniky, ktoré rozžiaria váš domov Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame vám kreatívne nápady na originálnu vianočnú dekoráciu. Vyrobte si rozkošné svietniky, ktoré môžu byť aj milým darčekom.

Mihotajúce svetlo zo svietnikov, vôňa koláčikov a ihličia. To všetko dotvára tu pravú vianočnú atmosféru. Ak hľadáte inšpirácie na originálne dekorácie, ste na správnej adrese. Vyrobte si rozkošné svietniky podľa nášho postupu.

Upečte si originálne ozdoby s vôňou Vianoc

Svietniky s kompótových pohárov

Na výrobu týchto svietnikov budete potrebovať menšie poháre, čipku, lepidlo na sklo, medený drôtik a korálky. Kompótové poháre dobre umyjete, usušíte, nanesiete na ne pár bodiek lepidla. Potom pohár prekryjete čipkou. Okolo hrdlá fľašky obtočíte medený drôtik a necháte koniec na vytvorenie úchytky. Úchytku dozdobíte tak, že na drôtik ponavliekate korálky rôznych farieb. Koniec drôtika pripevníte tak, aby sa svietnik mohol zavesiť. Môžete ešte ozdobiť povrázkom, stužkou či korálkami.

Svietniky s modelárskej hmoty

Ani na výrobu týchto svietnikov nepotrebujete extra veľkú zručnosť. Stačí vám valček, chuť tvoriť a trochu trpezlivosti. Najskôr si treba pripraviť šablóny, ktoré vystrihnete z kartónu. Budete potrebovať kruh, ktorý bude tvoriť dno svietnika, a odmerajte jeho obvod, podľa ktorého vystrihnete dĺžku obdĺžnika. Jeho šírku zvoľte podľa toho, aký vysoký svietnik chcete mať.

Modelovaciu hmotu vymieste v rukách, aby bola ľahšie tvarovateľná a potom rozvaľkajte. Priložte pripravené šablóny, nožom vyrežte tvary a zvyšnú hmotu odstráňte. Na vyrezanie otvoru na sviečku ( na bok svietnika )  použite vykrajovačky na koláčiky.

Pred spojením potrebujete obe časti jemne navlhčiť. Stačí namočiť prst alebo štetec a prejsť po spodnej časti obdĺžnika a kruhu.

Potom jednotlivé diely priložte k sebe a pred uzavretím kruhu namočte aj túto hranu. Pomocou prstu či štetca je potrebné uhladiť všetky vzniknuté spoje. Nakoniec urobte po stranách dierky pre pripevnenie úchytky a nechajte vyschnúť minimálne 24 hodín.

Keď vianočný svietnik zaschne, zoberte pevnejší drôt, ktorý pripevníte cez dierky na svietnik tak, aby ste vytvorili držiak. Dozdobte mašľou, stužkou či hocičím, čo vám napadne. Svietnik môžete pomaľovať vodovými farbami, či nezmývateľnými fixkami. Krásne Vianoce!