Ako sa starať o bylinkovú záhradku počas leta

Ako ošetriť byliny v záhradách? Zdroj foto: Pixabay

Spoznajte tipy, ktoré vám prezradia, ako sa starať o bylinkovú záhradku počas leta. 

Pre mnohých je leto začiatkom sezóny bylinkovej záhradky. Čerstvé lístky rastlín poskytujú dostatok chuti pre letné šaláty, osviežujúce nápoje a prílohy ku grilovaným pochúťkam. Leto často považujeme za ideálny čas na záhradníctvo. Teplé počasie a dostatok slnečného svetla poskytujú rastlinám takmer všetko, čo potrebujú, aby sa im darilo. Pre vaše bylinky však leto môže znamenať, že potrebujú trochu odlišnej starostlivosti.Prezradíme vám, ako sa starať o bylinkovú záhradku počas leta. 

Výzvy počasia

Mnohí z nás si myslia, že všetky bylinky milujú letné počasie a horúčavy. Nie je to však pravda. Veľa bylín má veľmi odlišné potreby a požiadavky – najmä pokiaľ ide o teplotu.

Na vrchole leta však môže trpieť dokonca aj tá rastlina, ktorá teplá celkom dobre toleruje. Keď je počasie pre človeka takmer neznesiteľné, môžete sa staviť, že vaše rastliny majú rovnako ťažké obdobie.

8 najzdravších korenín a byliniek, ktoré nahradia soľ či cukor

Ako sa starať o bylinkovú záhradku počas leta

Ak hrozia horúčavy, venujte zvýšenú pozornosť nasledujúcim informáciám:

Polievanie bylinkovej záhradky

Pokiaľ nepestujete odrody rastlín odolné voči suchu, bylinky potrebujú dostatok vlhkosti. Nezanedbajte svoju bylinkovú záhradu, pretože ste počuli, že bylina pochádza z horúcich oblastí.

Zber byliniek z bylinovej záhradky

Liečivé rastliny treba zbierať aj počas leta. Nemusíte čakať do jesene. Jednak preto, že niektoré z nich môžu začať vytvárať semeno, tým strácajú svoju typickú chuť a stávajú sa nepoužiteľnými v kuchyni. Preto ich nenechajte rásť neobmedzene.

Zber tiež zlepšuje cirkuláciu vzduchu, ktorá môže odvrátiť plesňové choroby.

Okrem toho častý zber byliniek povzbudzuje rastlinu, aby sa sústredila skôr na svoj rast a na vytvorenie silného koreňového systému ako na vytváranie semena. Zberajte preto často a používajte listy a vňať v kuchyni.

Bylinková záhrada: Prečo mať obľúbené liečivé rastliny v jednom záhone

Poskytnite bylinkovej záhradke tieň

Rastliny, ktoré nepotrebujú plné slnko, môžu vyžadovať dodatočnú ochranu počas dňa. Preto premiestnite bylinky pestované v kvetináčoch mimo slnečné stanovište alebo vytvorte tieň pomocou nejakej látky, ktorá im poskytne ochranu, keď je slnko najsilnejšie.

Nezabudnite na korene! Dajte okolo rastliny napríklad veľa mulču, aby ste zachovali korene v chlade a udržali vlhkosť.