Asi žiadny záhradkár sa nezaobíde bez dobrých záhradníckych nožníc. Prinášame vám tipy, ako správne čistiť a nabrúsiť tento pravdepodobne najpoužívanejší nástroj pestovateľa zeleniny a ovocia.
Len málo záhradkárskych nástrojov má väčšie využitie ako bežné záhradnícke nožnice. Ak sa používajú na zamýšľaný účel – odumreté kvety a orezávanie malých konárov a koreňov – môžu vydržať desiatky rokov len s občasným čistením a ostrením. No žiaľ mnohí z nás ich využívajú aj na strihanie drôtov a špagátov, zatĺkanie kolíkov, rezanie hrubých konárov stromov. Preto dochádza k väčšiemu opotrebeniu.
Ak chcete, aby boli vaše ručné nožnice v špičkovej forme aj napriek zlému zaobchádzaniu, musíte ich udržiavať čisté, ostré a namazané. Našťastie je to jednoduchá práca.
Ako správne čistiť a nabrúsiť záhradnícke nožnice
Spôsob, akým pristupujete k čisteniu a ostreniu ručných nožníc, sa môže mierne líšiť v závislosti od typu nástroja. Niektoré nožnice sú zložené z viacerých dielov, takže ich môžete rozobrať na čistenie a brúsenie jednotlivých častí, zatiaľ čo iné môžu byť jednodielne, preto je potrebné nabrúsiť ich tak, ako sú.
Niektoré nožnice sú dokonca navrhnuté tak, aby sa vymenili, ak sa príliš opotrebujú. Títo výrobcovia napríklad vyrábajú náhradné pružiny a rezacie nože, ktoré si môžete zakúpiť a nainštalovať ako súčasť bežnej údržby.
Brúsenie čepele je možné vykonať pomocou kovového pilníka, ale lepším nástrojom je brúsny kameň, ktorý poskytne rovnomernejšie nabrúsenie ostria. Aj keď to niektorí z vás určite skúšali, používať na brúsenie záhradníckych nožníc výkonnú stolnú brúsku zvyčajne nie je dobrý nápad, pretože brúsne kamene sú príliš hrubé na malú čepeľ nožníc.
Čo budete potrebovať
Vybavenie / Nástroje: Malá čistiaca kefa, kovový pilník alebo brúsny kameň, skrutkovač, malý kľúč
Materiály: Oceľová vlna, brúsny papier so strednou až jemnou zrnitosťou, čisté utierky, čistiace rozpúšťadlo, mazací sprej
Najskôr demontujte jednotlivé diely nožníc. Ak je to možné, začnite rozobratím častí nožníc. Odstráňte maticu alebo skrutku ( v závislosti od typu nožníc), ktorá drží obe polovice spolu, a oddeľte dve hlavné časti. Keď sú čepele oddelené, ak má váš nástroj pružinovú cievku, skĺzne. Je dobré pracovať nad uterákom alebo tanierom, aby ste nič nestratili.
Skontrolujte jednotlivé kusy. Starostlivo skontrolujte každý kus vášho nástroja. Niektoré zhrdzavené časti, ako je napríklad pružina, sa dajú vymeniť za nové.
5 prekvapivých vecí, ktoré do garáže nepatriaVyčistite nečistoty. Na odstránenie nečistôt zo všetkých častí použite mydlovú vodu a malú tuhú kefku alebo starú zubnú kefku. Dávajte pozor najmä na zákutia, kde sa môžu zachytávať nečistoty. Keď sú diely nožníc čisté, opláchnite ich a potom ich utrite dosucha čistou a suchou handričkou. Na vyčistenie nečistôt, ktoré sa nedajú odstrániť mydlovou vodou a kefkou môže pomôcť kvapka rozpúšťadla.
Nabrúste reznú hranu. Toto je najdôležitejší krok. Na ostrenie vezmite pilník alebo brúsny kameň a položte ho takmer rovnobežne s čepeľou na skosenú stranu. Tlakom na vonkajší okraj čepele pilujte okolo zakriveného okraja čepele jedným smerom. Zdvihnite a opakujte. Nechoďte tam a späť, pretože čepeľ naopak otupíte. Opakujte niekoľkokrát, ale netreba to preháňať. Pre správnu funkčnosť nástroja totiž nie je potrebné, aby bola čepeľ ostrá ako žiletka.
Nástroj znova zložte. Teraz musíte nožnice znova zložiť. Jednoducho zasuniete dve časti späť k sebe, umiestnite pružinu a vložte maticu alebo skrutku. Otestujte nožnice, aby ste sa uistili, že ste ich príliš neutiahli a že sa nože pohybujú správne. Pri správnom nastavení by čeľuste mali hladko prechádzať jedna cez druhú a nemala by byť medzi nimi veľká medzera.
Nástroj namažte. Po opätovnom zmontovaní nožníc postriekajte všetky pohyblivé časti mazacím olejom. Natrite aj čepele, aby ste predišli hrdzi. Prebytočný olej utrite čistou handričkou.