Ako udržať váš hrach zdravý, tu sú účinné tipy

Ako mať hrach zdravý Zdroj foto: NašaZáhradka/MM

Pestovanie hrachu nie je až tak náročné, len niekedy nám radosť z úrody môžu skaliť rôzne choroby a škodcovia. Zistili sme za vás účinné tipy, ako udržať váš hrach zdravý pre jeho úspešné pestovanie.

Väčšina závažných chorôb rastlín hrachu je plesňového pôvodu. To znamená, že správne hospodárenie znižuje pravdepodobnosť, že sa nimi pestovaná zelenina nakazí. Ak sa chcete tešiť z bohatej úrody, môžete pre to urobiť niekoľko vecí.

6 dôvodov, prečo sa rastlinám hrachu nedarí, časť I.

Ako udržať váš hrach zdravý

Tu je niekoľko rád, ako udržať vaše rastliny hrachu zdravé a bez chorôb.

  • Zasaďte semená odolné voči chorobám. Predíte tak vzniku viacerých plesňových ochorení, pretože vaše rastliny voči nim budú rezistentné.
  • Vždy zabezpečte, aby mala vaša záhrada dobre priepustnú pôdu. Hrach najlepšie rastie na vyvýšených záhonoch, pretože pôda je zriedka podmáčaná.
  • Dodržujte správny odstup medzi rastlinami a semenami, aby ste zvýšili cirkuláciu vzduchu. Najlepšie je mať rastliny umiestnené ďalej od seba, ako príliš blízko pri sebe – plesňové choroby hrozia totiž viac rastlinám, ktoré rastú v tesnej blízkosti vedľa seba.
  • Rozložte okolo svojich rastlín vrstvu mulču, aby ste zabránili šíreniu spór na vašej rastline. Mulčovanie tiež pomáha udržiavať pôdnu vlhkosť.
  • Odstráňte a zlikvidujte všetky zvyšky rastlín, najmä infikované rastliny. Mnoho chorôb žije na rastlinných zvyškoch až rok, takže odstránenie zvyškov zníži pravdepodobnosť ich života a šírenia v nasledujúcom roku.
  • Striedajte svoje plodiny. Určite sa vyhnite tomu, aby ste tri roky po sebe vysádzali strukoviny na rovnakom mieste.
  • Náradie často čistite. V ideálnom prípade by ste mali záhradné náradie vyčistiť po práci s každým typom rastliny, ale to môže byť ťažké, ak máte veľkú záhradu. Nezabudnite ich však po každom použití dezinfikovať.

V prípade, ak spozorujete, že váš hrášok začína vysychať, skúste čo najskôr odhaliť príčinu. Každá choroba či škodca sa prejavuje prostredníctvom súboru rôznych znakov. Čím skôr totiž odhalíte pôvodcu, tým skôr  môžete rastliny hrachu zachrániť a tešiť sa z jeho bohatej úrody.