Mať včely vo svojej záhrade vám nielenže zaručí lepšiu úrodu, ale aj sladký medík. Ako začať chov včiel? Tu sú dôležité zásady, ktoré by ste mali poznať pred ich chovom.
Pred začatím včelárenia treba vedieť, že tento koníček má zákonom stanovené podmienky. Každý včelí roj je potrebné zaregistrovať v Centrálnom registri chovateľov včiel a stanovíšť včelstiev v Slovenskej republike. Povolenie na chov včiel vám vydá Regionálna veterinárna a potravinová správa.
Ešte pred nákupom včiel si však overte, či vo vašej obci sú vhodné podmienky na chov včiel a či vás tento koníček bude baviť. Napríklad sa prihláste do zväzu včelárov, kde vám poradia, alebo navštevujte počas celej sezóny včelára vo vašom okolí. Skúste sa od neho učiť, ako to funguje.
Takisto je dobré, aby váš koníček susedia odobrili. Najmä pre zachovanie dobrých susedských vzťahov.
Tu sú ďalšie zásady, ktoré vám uľahčia začiatok včelárenia:
– Pre začiatok si zaobstarajte pokojné včelie matky a nerojivé včely, ktoré málokedy štípu. Napríklad rod Sklenárka alebo Singerka
– Pri obhospodarovaní včiel sa správajte pokojne a vyhnite sa zbytočným zásahom, aby ste včely nedráždili.
– Včely na človeka neútočia bezdôvodne, preto treba susedom a rodinným príslušníkom vysvetliť, že ich môže pobúriť napríklad búchanie po úli alebo časté prechádzanie sa pred miestom, odkiaľ vyletujú z úľa.
– Najbližším susedom nechajte tiež svoj kontakt, aby vám dali vedieť v prípade vyrojenia včiel.
– Úľ s včelami umiestnite tak, aby východ z neho nesmeroval na susedov pozemok.
– Nezabudnite dať včelám vhodné napájadlo, aby vodu nehľadali v cudzej záhrade.
– Na začiatok to s množstvom úľov nepreháňajte. Ideálny počet je dva až päť úľov. Až tí skúsenejší majú okolo desať včelstiev.