Cibuľa a zaujímavé fakty, ktoré ste o nej nevedeli

Cibuľa a zaujímavé fakty, ktoré ste o nej nevedeli Zdroj foto: Depositphotos

Zelenina, o ktorej sa už popísalo veľa. Toto je cibuľa a zaujímavé fakty o nej.

Cibuľa a zaujímavé fakty, ktoré ste o nej nevedeli

Odkiaľ sa vzala cibuľa?

História cibule je podnes nevyjasnená, no viaceré archeologické zdroje sa nazdávajú, že jej domovom bude pravdepodobne Predná Ázia. Najmä preto, že dodnes na tomto území rastú v hornatých pasážach Iránu a Afganistanu divé odrody cibule. Starí Egypťania cibuli pripisovali nadprirodzené vlastnosti. Predstavovala symbol večnosti a nesmela chýbať na žiadnej veľkolepej oslave. Zdobili sa ňou tiež posvätné oltáre a vkladala sa do hrobiek významných panovníkov alebo faraónov.

Nátržník krovitý: Kvetinová krása so spektrom farieb

Aj Rimania poznali jej liečivé schopnosti. Cibuľu používali na liečenie bolestí krížov, zubov či pomliaždenín.

V súčasnosti sa jej vypestuje okolo 35 biliónov. Medzi najväčších milovníkov cibule dlhodobo patria Líbyjčania ( na jednu osobu 30 kg cibule ročne).

Prečo je cibuľa zdravá?

O cibuli a jej prospešných účinkoch sa už popísalo veľa. Poďme si teda i my pripomenúť, prečo je pre naše zdravie taká užitočná. Okrem veľkého množstva vitamínov B, C, K a minerálov, ako je meď, mangán, draslík, selén, zinok, železo a vápnik, obsahuje tiež sírne zlúčeniny, ktoré pôsobia ako antibiotikum.

Prečo po cibuli plačeme?

Za prívalom sĺz môže sírny silicový roztok. Po porušení buniek dužiny cibule sa pomaly uvoľňuje do vzduchu, kde reaguje so špecifickým enzýmom a vytvára dráždivú látku zvanú syn-propaletial-S-oxid. Naša citlivá očná sliznica na túto látku reaguje slzením. Ide však o celkom odlišné slzy, ktoré majú odlišné chemické zloženie ako tie, ktoré vznikajú pri emóciách. Slzy, ktoré spôsobil smútok, obsahujú väčšie množstvo bielkovín a organických zlúčenín, ako sú glukóza a aminokyseliny.

Akú cibuľu poznáme?

Základnými farebnými variantmi sú žltá, biela alebo červená. Najviac sa pestuje žltá odroda, ktorá má výraznú a ostrú chuť. Biela cibuľa je síce tiež pikantná, no tepelnou úpravou sa zjemňuje. Červená cibuľa sa hodí najmä vďaka farbe do šalátov a jej chuť je sladšia.

Zopár tipov na záver:

Ak vám zapáchajú ruky po cibuli, potrite si ich citrónovou šťavou.

Cibuľa sa lepšie opeká, ak ju pred tepelnou úpravou poprášite hladkou múkou.

Počas praženia cibuľu nesoľte. Stratí totiž veľa vody a nebude chrumkavá.

Ak nechcete pri krájaní cibule až tak plakať, vložte ju na chvíľu do chladničky.

Rozkrojenú polovicu cibule, ktorú nezužitkujete, uchováte dlhšie, ak odrezanú časť potriete tukom.