7 byliniek na odstránenie zápachu z úst

šalvia lekárska zdroj: pixabay.com

Zápach z úst môže mať mnoho rôznych príčin. Sedem skvelých byliniek na odstránenie zápachu z úst

Mäta pieporná na odstránenie zápachu z úst

Veľká väčšina zubných pást obsahuje arómu mäty piepornej, čo nie je náhoda. Dáva ústam pocit sviežosti a čistoty. Éterické oleje z mäty piepornej dokážu omnoho viac než len vytvoriť svieži pocit. Jedna štúdia ukázala, že silice mäty piepornej v skutočnosti pomáhajú znižovať nepríjemný dych efektívnejšie ako laboratórne chemické oplachovanie.

Mäta pieporná
Mäta pieporná, zdroj foto: Pixabay.com

Tea tree

Tea tree, alebo čajovníkový olej, je už dlho známy medzi odborníkmi v oblasti zdravia z hľadiska jeho účinnosti proti škodlivým organizmom spôsobujúcich nepríjemný dych. Vedci skúmali účinnosť extraktu čajovníkového oleja pri výplachu úst. Jedna takáto štúdia zistila, že olej z čajovníkových stromov odstraňuje širšie spektrum mikroorganizmov ako chemický chlórhexidín. Ponúka kompletný čistiaci účinok v boji proti zápachu z úst. Zistilo sa, že čajovníkový olej je úspešný aj pri riešení problémov s Candidou, čo môže spôsobiť nepríjemný dych.

Odstránenie zápachu z úst pomocou šalvie

Šalvia bola známa už od pradávna ako liečivá bylina. Moderný výskum len potvrdil jej účinnosť proti škodlivým organizmom a silné schopnosti bojovať proti halitóze. Ukázalo sa, že šalvia je účinná proti organizmom spôsobujúcim nepríjemný dych, ako sú Candida albicans, Streptococcus mutans a Porphyromonas gingivalis.

Myrha

Myrha sa používa tisíce rokov nespočetnými spôsobmi. Pre tých, ktorí chcú bojovať proti zlému dychu – bez ohľadu na príčinu – je myrha účinným prírodným liekom, pretože pomáha očistiť ústa od choroboplodných zárodkov a rieši aj podmienky, ktoré môžu podporiť ich budúci rast.

4 domáce prírodné osviežovače vzduchu

Klinček

V čínskej medicíne je zlý dych považovaný za dôsledok stagnácie Qi. Podľa Číňanov klinček podporuje tok Qi a klinček má dlhoročnú históriu v čínskej medicíne na odstránenie zápachu. Moderné štúdie zistili, že klinček je účinnou zložkou výplachu úst a výborne funguje na odstránenie zápachu z úst.

Borovica

Borovicové živice a oleje sa v minulosti používali pri rôznych liečebných terapiách. Borovica prirodzene obsahuje terpénové alkoholy, ktoré sú účinnými čistiacimi prostriedkami a sú toxické pre škodlivé organizmy. Vedci tiež zistili, že borovicové oleje ponúkajú silné antioxidačné vlastnosti.

borovica
zdroj: pixabay.com

Eukalyptus výborný na odstránenie zápachu z úst

Na zníženie nepríjemného zápachu z úst eukalyptus preukázal pozoruhodnú účinnosť. V štúdii z roku 2010 sa zistilo, že eukalyptus eliminuje zápach v ústach výrazným znížením prchavých zlúčenín síry (tých, ktoré spôsobujú, že váš dych nevonia práve najlepšie). Úspech eukalyptu v tejto štúdii preukázal, že jeho čistiace účinky fungovali tak v laboratóriu, ako aj v praxi.