Figovník obyčajný: 3 výhody jeho pestovania plus zásady, ktoré treba vedieť

figovník obyčajný Zdroj foto: Našazáhradka.sk/MM

Chcete aj vy pestovať na vašej záhrade exotický figovník? Vďaka globálnemu otepľovaniu to nie je až tak nemožný nápad.

Figovník obyčajný je exotickou rastlinou, ktorá sa v posledných rokoch začína objavovať aj v našich záhradách. Nečudo. Jeho pestovanie nie je až tak náročné a má niekoľko výhod. Spoznajte akých.

Dlhoveké stromy, ktoré sa dožijú až 100 rokov

Ak sa vám podarí nájsť vhodné podmienky pre figovník a chrániť ho pred mrazmi, vydrží vám tento ker alebo nižší strom bez problémov až 100 rokov. Býva pomerne odolný voči škodcom a chorobám. Pre pestovanie v našich končinách treba však vybrať vhodnú odrodu. Vyhýbajte sa odrodám, ktoré sú citlivejšie na mínusové teploty.Vonku sa tejto rastline bude dariť najmä na juhu Slovenska. Aj tak ju niekedy treba chrániť pred hroziacimi mrazmi. Pomôže napríklad keď figovník obalíte jutovinou alebo kartónom. V iných oblastiach prežije, ak ho zazimujete v nádobe v miestnosti s teplotou okolo 0 °C.

Šalvia lekárska a zásady jej pestovania

Úrodný figovník, ktorý rodí dvakrát do roka

Figovník obyčajný je strom, ktorý vás odmení svojou úrodu až dvakrát do roka.

figovník obyčajný
Zdroj foto: Našazáhradka.sk/MM

Benefity figovníka na naše zdravie

Plody figovníka sú bohaté na množstvo cenných látok, ako je napríklad draslík, mangán,meď, kyselina pantoténová, vláknina a vitamíny A, B6, C. Vďaka ním majú figy veľa pozitívnych účinkov na naše zdravie. Ich pravidelnou konzumáciou znižujete krvný tlak, riziko mozgovej mŕtvice, rakoviny prsníka alebo infarktu. Figy navyše zlepšujú zrak. alebo  a dokonca tiež zlepšujú zrak. Konzumovať sa dajú aj listy. Tie majú okrem spomínaných prospešných benefitov aj protizápalové účinky, preto v minulosti ich prikladali na hnisavé rany a vredy. Odvar z listov tohto stromu tiež pozitívne účinkuje pri ochoreniach obličiek.

Nároky na pôdu a vodu

Figovník obyčajný nie je veľmi náročný na pôdu. Vyhovuje mu bežná záhradná zem. Kyslosť pôdy môže byť dokonca vyššia ako neutrálna. Tento strom si skvele poradí so suchom. Doplnkovej zálievke sa však rozhodne poteší. Podobne je to s hnojením. Trochu výživy vyžaduje najmä v období intenzívnej vegetácie.  Ani s jedným, ani s druhým to však netreba preháňať, ak figovník pestujete v nádobe. Počas zazimovania tejto rastliny závlahu a výživu úplne vylúčte.