Hnojenie popolom, tu sú užitočné zásady

Hnojenie popolom, tu sú užitočné zásady Zdroj foto: Depositphotos

Hnojenie popolom je osvedčený spôsob, ako do pôdy dostať potrebné živiny. Je potrebné však vedieť niekoľko pravidiel.

Hnojenie popolom pomáha mnohým záhradkárom k lepšej úrode. Popol je totiž významným zdrojom draslíka a vápnika. Ďalšou jeho dôležitou vlastnosťou je, že má dezinfekčné účinky. Aby ste čo najlepšie využili tieto pozitívne vlastnosti, treba ovládať niekoľko podstatných zásad.

Hnojenie popolom – užitočné rady

Ešte v úvode je veľmi dôležité vedieť, že nie je popol ako popol. Na tento účel sa musí používať iba popol, ktorý pochádza z čistej drevnej hmoty bez zvyškov z domácnosti a chemických náterov. Určite sa na hnojenie nehodí ani popol, ktorý vznikol spaľovaním uhlia. Popol je vhodnou prímesou najmä, ak máte v záhrade ťažkú ílovitú zem s kyslou pôdnou reakciou. Ideálne, ak ho aplikujete v jeseni. Na kyslé ľahké pôdy sa aplikuje naopak na jar.

Zdravotné prínosy trniek, objavte silu malých bobúľ

Zásady aplikácie hnojiva z popolu

Najvhodnejším spôsobom použitia hnojiva z popolu je jeho aplikácia do kompostu. Obohatí ho tak najlepším spôsobom.
Je potrebné tiež dbať, aby bol popol dobre zapracovaný do pôdy. Korene rastlín by nemali s ním prísť do priameho kontaktu.
Popol z dreva nedávajte spolu s vtáčím trusom alebo maštaľným hnojom.
Ani s hnojením popolom to nepreháňajte. Pri prehnanej aplikácii môže pôda obsahovať nežiaduce látky, ktoré sa niekedy nachádzajú v popole.
Nehnojte s drevným popolom rastliny, ktoré obľubujú kyslú pôdu, ako napríklad čučoriedky, azalky, hortenzie, paprade alebo magnólie.
popol z dreva neobľubuje ani zelenina, ktorá neznáša
Hnojenie popolom neaplikujte ani na trávnik. mohli by ste ho tak poškodiť.