Jazero s vodopádom: 6 rád, ako si ho vytvoriť, časť II

jazero s vodopádom Zdroj foto: Pixabay

Dnes sa pozrieme na ďalšie užitočné rady, ako si vytvoriť jazero s vodopádom a čo k tomu budete potrebovať.

Jazero s vodopádom je ideálnym riešením, ak máte malý dom a nemáte priestor pre bazén.

Rybník s vodopádom: 6 užitočných rád, ako si ho vytvoriť, časť I.

Čo treba dodržať pri plánovaní rybníka s vodopádom

3. Výber zvierat v jazierku

Medzi najznámejšie ryby, ktoré si ľudia pridávajú do jazierok, patrí druh farebného kapra Koi. Tieto ryby bývajú skvelým terčom pre dravé vtáky, ako sú orly, sovy či volavky. Vtáky zletia dolu a za pár sekúnd majú vašu rybu na večeru. Na obranu pred týmito dravými vtákmi sa preto vytvárajú hlbšie jazierka v ich strede do hĺbky pol metra a so zvislými okrajmi. Skúsení dizajnéri vám môžu odporučiť použiť buď sieťovinu, alebo vytvorenie oblúka či malého altánku priamo nad jazierkom. Robí sa to preto, aby sa zabránilo vtákom vidieť, čo sa nachádza v jazierku.

4. Ozdoby a dekorácia

Okrem rýb, ktoré chcete umiestniť do rybníku, máte možnosť využiť aj vodné rastliny, ktoré sú vhodné do takéhoto vodného prostredia. Použiť je možné tropické lekná, papradie, hostu či šachor papyrusový. Využiť samozrejme sa dajú aj rôzne sochy, ako sú žaby, slimáky alebo aj sochy kvetín, ktoré môžete umiestniť v okolí rybníčka a dodať mu tak správnu atmosféru.

jazero s vodopádom
Zdroj foto: Pixabay

5. Čerpadlo

Výber čerpadla vám zabezpečí správnu reguláciu vody. Podľa veľkosti jazierka a vody v ňom si zakúpte typ čerpadla. Závisí od veľkosti čerpadla a jeho výkonu, aký typ objektu chcete zabezpečiť. Či už je to vodopád nad rybníkom, alebo prúd vody v ňom, či vytvoriť dojem padajúcej vody.

6. Bezpečnosť

Ak máte doma malé deti, zvážte, či nepočkáte s vytvorením jazierka, kým budú väčšie. Deti sa môžu utopiť aj v pár centimetroch vody. Rovnako zvážte aj jeho dostupnosť pre domácich maznáčikov či starších ľudí.