Zvonkohra vyrobená z terakotových kvetináčov

zvonkohra Zdroj foto: https://gardentherapy.ca/wind-chime/

Terakotová zvonkohra nie je len vizuálne príjemná dekorácia na záhrade, ale aj hudobný nástroj, ktorý napĺňa priestor príjemnými zvukmi. Navyše jej výroba je lacná a zvládne ju aj menej šikovný majster. 

Chýba vám na záhrade vkusná zvonkohra? Vyskúšajte nasledujúci nápad a vyrobte si ju z hlinených kvetináčov.

História hlinených kvetináčov z terakoty

Názov terakota pochádza z latinského slova „pečená zem“, čo je presne to, čo terakota znamená: pálená hlina. Terakota sa používa podľa záznamov z Grécka už tisíce rokov. Prvé zmienky o tomto materiály siahajú až do obdobia pred 3 000 rokov pred naším letopočtom. Terakota, ktorá sa často používala na úžitkové účely, bola bežným materiálom pre strechy, tehly a sarkofágy.

Terakotové kvetináče pochádzajú tiež z dávnych čias. Údajne v nich pestovali rastliny už starí Rimania a Egypťania a doteraz ich s obľubou používajú pestovatelia rastlín po celom svete.

Odkiaľ pochádza zvonkohra?

Rovnako ako terakota i zvonkohru požívali naši predkovia tisíce rokov pred nami. Prvýkrát ju vytvorili v Ázii už v roku 1100 pred naším letopočtom.

Aký je účel zvonkohry?

V starovekej v Číne sa verilo, že zvonkohry odháňajú zlých duchov a priťahujú tých dobrých. Teraz sú zvonkohry používané ako dekorácia, ktorá navyše vydáva upokojujúce príjemné zvuky. Niekedy v nej máme skrytú pamiatku na strateného milovaného človeka, inokedy si ju zaobstaráme len tak pre radosť z počúvania jej  krásnych tónov.

Ako si vyrobiť zvonkohru z terakoty

Aj keď je táto zvonkohra vyrobená z niekoľkých hlinených kvetináčov, zvuk, ktorý vydáva, je prekvapivo melodický a príjemný. Je potrebné preto použiť hlinené kvetináče rôznych veľkostí.

Na výrobu zvonkohry budeme potrebovať:

3 až 5 rôzne veľkých terakotových kvetináčov,
pevný špagát,
dekoratívny predmet, ktorý bude na konci špagáta slúžiť ako závažie,
páska,
veľké gorálky.

Postup:

Špagát prevlečte cez otvor závažia, zložte ho napoly, aby ste mali dva špagáty prevlečené cez otvory kvetináčov a gorálok. Urobte nad dekoráciou uzol a začnite s navliekaním. Najskôr dajte gorálku, potom navlečte najmenší kvetináč, opäť gorálku, trochu vyššie urobte uzol a pokračujte s navliekaním gorálky a väčšieho kvetináča, až kým nezískate zvonkohru.