Lúčne kvety z našich záhrad. Prečo sú pre nás užitočné?

lúčne kvety Klinček kartuziánsky, zdroj foto: Pixabay

Lúčne kvety tu nie sú len na okrasu, ale môžu byť pre nás aj prospešné. Čo majú tieto rastliny spoločné?

Máte na svoje záhrade lúčne kvety namiesto trávnika? Výborne. V poslednej dobe sa objavuje tento trend, a práve vďaka nemu môžeme do našej zeleninovej záhrady prilákať opeľovačov, ako sú včely, osy a čmeliaky.

Lúčne kvety majú jeden spoločný atribút, ktorým je slnko. Pri nedostatku slnečných lúčov alebo v tieni živoria. Ale nie každá lúka je rovnaká, pretože poznáme lúky suché ale aj kamenisté, iné sú zasa vlhké až mokré, čo znamená, že aj rastliny tam budú odlišné.

Pestrofarebné rastliny pre vašu záhradu, časť II.

Lúčne kvety z našich záhrad

  1. Kukučka lúčna

Koncom jari, keď sú lúky v plnom rozkvete, kvitne aj kukučka lúčna. Jej kvety majú zvláštny tvar, pretože svojím výzorom pripomínajú ružové strapaté vlasy. Keď sa na ňu zahľadíte zboku, môžu sa podobať na kohútí alebo slepačí hrebienok.

  1. Klinček kartuziánsky

Alebo inak nazývaný aj „kvet bohov“ z latinsko-gréckeho výrazu Dianthus. Toto meno si zaslúžil na počesť bratov Karthauserovcov, prírodovedcov ktorí žili v 18. storočí. Jeho drobné červené kvietky sa spájajú do zväzku a obopínajú ich hnedasté až červenkasté listene Klinček kartuziánsky je dosť premenlivý druh. Jeho kvety môžu byť sfarbené nielen do typickej fialovej farby, ale aj ružovej a dokonca v niektorých ojedinelých prípadoch až bielej farby.

lúčne kvety
Kotúč poľný, zdroj foto: Pixabay
  1. Kotúč poľný

Na našej zemeguli rastie dvestodvadsať druhov kotúčov. Stredoeurópsky druh pripomína skôr bodliak ako typickú rastlinu s farebnými kvetmi. Kotúč poľný je trvalka, aj keď na jeseň vyzerá, akoby celý uschol a odumrel. Táto rastlina je jednoliatej, zelenej farby. Jeho pichľavá časť sa od neho odpúta, keď príde jeho čas a blúdi po zemi vďaka vetru, ktorý ho posúva vpred a tým sa z neho uvoľňujú semená, aby sa mohol ďalej rozmnožovať.

  1. Páperník širokolistý

Páperník je rastlina, ktorá je svojím vzhľadom veľmi dekoratívna, nie však kvôli kvetom, ale vďaka striebristobielemu páperiu, pomocou ktorého sa jeho plody ako chuchvalce vlny vznášajú nad rašeliniskami alebo močaristými  lúkami. Starí prírodovedci nazývali tento kvet Eriophorum, čo znamená rastlina s vlnou, ktorú nám pripomína nielen svojim vzhľadom, ale i dotykom.

Iskerník prudký

Iskerník prudký je kvet, ktorý svojím zlatožltým vzhľadom pripomína malé, žiarivé slnko, ale jeho názov „prudký“ nás varuje pred jeho jedom, ktorý v sebe skrýva. Na lúkách, na ktorých ho nájdete vo veľkom množstve, sa mu vyhýbajú aj zvieratá, pretože v sebe obsahuje jedovatú látku nazývanú ranunkulín. Ale ak chcete znížiť jeho jedovaté účinky, stačí ak ho vysušíte. Musíte byť však opatrní, pretože sušením sa jeho jed iba zníži, ale nezmizne.