Žiaľ ani ovocné kríky neobchádzajú problémy. Toto sú najbežnejšie choroby a škodce ríbezlí či egrešov.
Pestujete na svojej záhrade ovocné kríky? Pozor na tieto najbežnejšie choroby a škodce, ktoré môžu zničiť vašu úrodu.
Antraknóza ríbezlí
Ak sa vám na starších listoch na spodnej časti listovej čepele začínajú objavovať okrúhle hnedé škvrny veľké asi 1 – 1,5 mm, ide pravdepodobne o antraknózu. V prípade extrémneho napadnutia môžu napadnuté listy predčasne opadnúť, čo má za následok oslabenie rastu, znížený priebeh fotosyntézy a zníženú mrazuvzdornosť počas zimných mesiacov. V rámci ochrany je najlepšou alternatívou výsadba odolných odrôd. Ak sa s týmto ochorením stretávate pravidelne, je potrebné použiť pred kvitnutím postrek proti hubovým ochoreniam.
Voška ríbezľová
Ďalším častým škodcom je voška ríbezľová. Jej prítomnosť zistíte podľa pľuzgierov na mladých listoch tvoriacich sa najmä počas jari. Mávajú zväčša priemer 0,5 – 3 centimetre. Tieto pľuzgieriky sú väčšinou červenkasté a žltkasté. Na spodnej strane listov vidieť zhluky vošiek. Napadnuté časti rastlín treba odrezať. Ak sa u vás tento škodca vyskytuje pravidelne, ošetrite počas predjarného obdobia kríky olejovou emulziou s insekticídnym prípravkom a tiež dobre poumývajte celú nadzemnú časť rastliny.
Ideálne rastliny pre slnečný balkón: Doprajte si farbu a živosťAmerická múčnatka egreša
Ide o hubové ochorenie, ktoré sa zvykne objavovať na mladých výhonkoch koncom mája. Huba je nebezpečná, pretože dokáže v krátkom čase poškodiť vegetačný vrchol letorastu, čo má za následok zastavenie a výrazné oslabenie rastu. Následne sa ochorenie môže preniesť z listov na samotné plody. Spoznáte to podľa toho, že na egrešoch vznikne biely až sivý povlak. Pomáha výsadba odrôd, ktoré sú voči múčnatke rezidentné, ako je napríklad Captivator, Rolanda, Spinefree a ďalšie.