Poklady Škótska, ktoré máte aj vo svojej záhrade, časť II

Poklady Škótska Zdroj foto: Pixabay

V prvej časti sme si predstavili jeden zo škótskych klenotov. To však ešte zďaleka nie je všetko. Spoznajte ďalšie poklady Škótska, ktoré možno rastú aj vo vašej záhrade.

Medzi poklady Škótska určite patrí aj bodliak, ktorý  je symbolom tejto nespútanej severskej krajiny. História škótskeho bodliaku siaha až do 13. storočia.

Škótsky bodliak je symbolom škótskej krajiny. Je to malá, húževnatá burina, ktorá kvitla po škótskej krajine od nepamäti aj napriek úsiliu občanov o jej odstránenie. Práve preto symbolizuje neochvejnú húževnatosť tejto krajiny.

Klenoty škótskych kvetov, ktoré máte aj vo svojej záhrade

Legenda

Jedna z najznámejších legiend o tomto škótskom klenote pochádza z polovice 13. storočia, keď sa počas invázie vojakov nórskeho kráľa Haakona z Largsu vojaci vylodili na západnom pobreží Škótska. Ich úmyslom bolo napadnúť škótske klany, pokým spali. Toto utajenie si vyžadovalo, aby prešli bosí, čo neskôr zapríčinilo ich zničenie. Pretože jeden z vojakov stúpil na bodliak a jeho krik a bolesť prebudili škótske klany a vrchárov. A ako inak, ohniví škóti vyhrali. Práve vďaka hrdinskej úlohe, ktorú zohral v bitke, bol bodliak vybraný za štátny znak. Nakoľko je tento príbeh pravdivý, nikto nevie. Práve v tom sa skrýva čaro legiend.

Poklady Škótska
Zdroj foto: Pixabay

Škótsky bodliak

Ide o dvojročnú rastlinku, ktorá kvitne až počas druhého roka a potom odumrie. Každý, kto sa stretol s touto rastlinou, vám povie, že ide skutočne o burinu, ktorú je veľmi ťažké zničiť. Má bohatý koreňový systém a ak ju nevytrhnete aj s koreňmi, o rok ju máte na svojej pôde znovu. Preto jej odstránenie zo zeme je neľahká úloha. Ak sa chystáte na podobný úkon, nezabudnite použiť silne navrstvené záhradné rukavice.
Bodliak sa dá veľmi ľahko zasiať a každý rok vám vyrastú nové a nové rastliny. Ak chcete použiť niečo praktické na ochranu, vysaďte si bodliak pod okná domu a budete mať lacný a účinný alarm proti zlodejom.
Počas druhého roka svojej životnosti dokáže škótsky bodliak dorásť až do 2,5 metra a viac ako do jedného metra šírky. Napriek mäkkým, fialovým kvetom je väčšina tejto rastliny pokrytá tŕňmi, preto je jednoduché si predstaviť, aká nebezpečná a zároveň pôsobivá táto rastlina je. Skutočný klenot škótskej divokej prírody.